postavili na strategickom mieste pri Temži a pomenovali ho Londínium. Postupne sa z neho stalo jedno z najkrajších a najväčších miest sveta - Lodnýn.
Westminster je starobylá štvrť západnej časti Londýna s mnohými vzácnymi historickými pamiatkami, ktoré lákajú domácich aj zahraničných turistov. Okrem významných palácov je tam Westminsterské opátstvo anglikánskej cirkvi, parlament, hrobky anglických kráľov, mnohé pamätníky a iné pamiatky.
Panovnícke sídla anglických kráľov od roku 1066 až dodnes sa nachádzali na viacerých miestach. Prvé z nich bolo vo Winchestri, ale prvý anglický kráľ Viliam Dobyvateľ (1066 - 1087) a potom aj jeho syn Viliam II. - Rúfus (1087 - 1100) budovali nové hradné sídlo - Londýnsky Tower. Niekoľko storočí bol potom Tower hlavné miesto anglických panovníkov a neskoršie už len občasné. Neskôr ho premenili na väzenie a v súčasnosti slúži ako múzeum. Od r. 1642 - 1646 bolo sídlo kráľov v Oxforde.
V roku 1703 bol vo Westminsteri postavený Buckinghamský palác, ktorý sa v roku 1761 stal oficiálnym sídlom anglických panovníkov. K významným osobnostiam Anglicka v 17. storočí patril vojvoda G. V. Buckingham, ktorý podľa historikov bol homosexuálom. Bol veľkým priateľom anglického kráľa Jakuba I. - Stuarta (1603 - 1625) a potom aj Karola I. (1625 - 1649). Táto postava anglickej histórie zaujala spisovateľa a dramatika A. Dumasa st. (1803 - 1870). Stvárnil ju v dobrodružnom románe "Traja mušketieri". Tomuto anglickému aristokratovi patril palác vo Westminsteri, ktorý sa potom stal sídlom panovníkov.
Buckinghamský palác je vyhľadávaným miestom turistov z celého sveta. Je sídlom Alžbety, ktorá sa stala kráľovnou po svojom otcovi Jurajovi VI. (bol anglickým kráľom od roku 1936 do roku 1952).
Buckinghamský palác sa postupne upravoval pre potreby kráľovského dvora. Rozsiahle úpravy sa uskutočnili v rokoch 1826 - 1930, kedy bol aj rozšírený podľa projektu J. Nishu. V jeho tesnej blízkosti sa nachádza rozsiahly Green park s množstvom brán, nad ktorými sú rôzne výjavy a názvy bývalých anglických kolónií. Je to panovnícke sídlo pre kráľovnú a jej rodinu, v ktorom sa zdržiava pri výkone kráľovských povinností. Pre verejnosť je palác neprístupný. Cez voľné víkendové dni sa kráľovná so svojou rodinou zdržiava vo svojom rodinnom sídle, na zámku vo Windsore.
Do histórie Anglicka sa významnou mierou zapísala kráľovná Viktória, ktorá sa v roku 1876 stala aj cisárovnou Indie. Rozsiahle úpravy okolia kráľovského paláca sa uskutočnili podľa projektu sira Tomasa Brocka v roku 1911, za panovania kráľa Juraja V. (1910 - 1936). Pri tejto príležitosti bol v roku 1911 postavený pamätník kráľovnej Viktórie. Okrem jej postavy sú tam aj ďalšie alegorické postavy, z ktorých ma najviac zaujala postava robotníka s kladivom a ženy roľníčky s kosákom v ruke - obidve postavy majú pri nohách levov.
Kráľovná Viktória pochádzala z hanoverskej nemeckej rodiny. Narodila sa v roku 1819 a zomrela roku 1901. Panovala 64 rokov a začiatky jej vlády neboli pre ňu ľahké. Dokonca bolo zaznamenaných sedem pokusov atentátov na ňu. Po nástupe na trón nevedela plynulo po anglicky a obyvatelia tejto ostrovnej krajiny ju prijali dosť chladne. Aj napriek tomu zaslúžila sa o nebývalý rozvoj Anglicka a ľudia si ju nakoniec veľmi obľúbili. Po celej krajine nájdeme jej pamätníky a doba jej panovania je označovaná ako "viktoriánska doba".
Od kráľovského paláca až ku Trafalgarskému námestiu vedie široká trieda so stromoradím - The Mall. Vedie po smere starej cesty na okraji St. James's Parku vytýčenej ešte za vlády kráľa Karola II. Vystavil ju Aston Webb v roku 1911, keď prestaval hlavnú fasádu paláca a pamätníka kráľovnej Viktórie. Okolie cesty je v čase návštev vyzdobené vlajkami Veľkej Británie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.