pripraviť na istú kurzovú stratu. Bude však podstatne nižšia ako v prípade plynární - rádovo môže ísť o stovky miliónov korún.
Strata bude vyplývať z toho, že kurz koruny oproti euru bude o niekoľko mesiacov, keď sa očakáva zaplatenie kúpnej ceny za akcie, silnejší, ako je dnes. "Koruna má tendenciu skôr sa posilňovať. Ak by sa mal obchod definitívne ukončiť v prvom štvrťroku budúceho roka, euro bude vtedy stáť okolo 39 korún," odhadol hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. Znamená to, že keby sa vláda rozhodla elektrárne predať talianskej firme Enel, ktorej ponuka znie na 840 miliónov eur, táto suma sa po prepočítaní na slovenskú menu zníži oproti dnešku, keď euro stojí okolo 40 korún, o 840 miliónov korún.
Pri predaji SPP štát v dôsledku prudkého oslabenia dolára po vypuknutí účtovných škandálov v USA prišiel medzi podpisom privatizačnej zmluvy a zinkasovaním peňazí o deväť miliárd korún. "Je dobré, že cena za elektrárne sa stanovuje v eurách. Vzájomný kurzu koruny a eura je totiž oveľa stabilnejší ako kurz voči doláru," dodal Tóth.
Ministerstvo financií muselo po kurzovej strate pri privatizácii plynární čeliť ostrej kritike najmä z opozičných radov. Štát sa mal vraj proti kurzovému riziku poistiť tzv. hedgingom. Pri ňom sa neželaný vývoj kurzu dolára dal vyrovnať obchodom, ktorým by si vláda zabezpečila možnosť predať dolár v budúcnosti drahšie, než by bol aktuálny kurz. Táto možnosť však bola viac-menej teoretická, pretože slovenský devízový trh je príliš malý na to, aby sa na ňom dalo hedžovať 2,7 miliardy dolárov do korún.
"Aj keď pri elektrárňach ide o podstatne nižšiu sumu ako pri plynárňach, je to stále veľa na to, aby trh takúto operáciu bez problémov uniesol. Za úvahu by možno stálo zahedžovanie časti zinkasovanej sumy, dajme tomu 200 miliónov eur. Každopádne to pri predaji za eurá nie je taký horúci problém," poznamenal Tóth.
Peter Mitka zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers, ktorá je privatizačným poradcom vlády pri predaji elektrární, hovorí, že možnosť hedgingu budú posudzovať. "Je to dosť peňazí na to, aby sme hedging aspoň zvážili. Budeme pritom musieť pozorne preskúmať, aké sú náklady na takúto operáciu v porovnaní s jej úžitkom."
Očakávané pokračovanie spevňovania koruny by nemalo byť ovplyvnené faktom, že na Slovensko pritečie veľká suma peňazí v cudzej mene. "Keď investor zaplatí, peniaze uložíme na špeciálny účet a vôbec ich nepustíme na trh," povedal hovorca Národnej banky Slovenska Igor Barát. Centrálna banka takto postupovala, aj keď prišli peniaze za SPP.
Výnos z privatizácie chce vláda použiť prioritne na financovanie dôchodkovej reformy a splácanie štátneho dlhu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.