že stavba domu na nej je "hudbou budúcnosti". Dôvody? "Ide aj o peniaze," tvrdí bývalý riaditeľ SIS.
Susedia Vladimíra Mitra však hovoria opak - že si nežije zle. Býva síce v bratislavskom paneláku, jazdí však na terénnom Mercedese a okrem neho stávajú na parkovisku ďalšie dve autá jeho rodiny.
Mitro sa vrátil k advokátskej praxi a hovorí, že nedostatok peňazí je dôsledkom budovania klientely a jeho bývalá pozícia šéfa tajnej služby.
Pozemok v Borinke pôvodne kúpil s advokátom Jozefa Majského Ladislavom Kurucom. Susedka: "Ak sa tu pán Mitro ukázal trikrát, tak to je veľa, zato pán Kuruc sem chodieva pomerne často." Mitro: "Nejaké inžinierske aktivity sa tam robia, ale čo z toho bude, ešte neviem."
Ako šéf SIS patril Mitro medzi najvplyvnejších a najinformovanejších ľudí krajiny. Dnes je to podľa neho "už len vyblednutá spomienka". Stretával sa s bývalým šéfom rozviedky SIS Igorom Cibulom a priatelil sa s riaditeľom kontrarozviedly Petrom Tóthom, ktorého vymenoval do funkcie.
Dnes tvrdí, že sa nestretávajú a odmieta aj, že spolu pracujú pre záujmové skupiny: "Ja neviem, čo robia, no ja už pre žiadne záujmové skupiny nepracujem. My sa už skrátka nevyhľadávame."
Konštatovanie, že ich s Petrom Tóthom spolu občas vidno, hodnotí: "Niekedy sa s Petrom stretneme náhodou na ulici, ale nie je to žiaden pravidelný kontakt. Dáme si kávu a vedieme reči typu - ako sa máš, čo robíš a podobne."
Tak isto sa vraj Mitro nestretáva ani s Mikulášom Dzurindom, ktorý bol jeho najbližším nadriadeným. "Nebola príležitosť. Nevyvolal ju on ani ja, takže sme sa nestretli." Politiku podľa vlastných slov "nevyhľadáva" a návrat do verejného života v súčasnosti vylučuje.
Pripúšťa však, že nevie, čo prinesie zajtrajšok. Momentálne sa snaží budiť dojem, že žije životom radového občana. Či je to maska pre verejnosť, ukáže čas.
Vojenská prokuratúra už podala v kauze nelegálnych odpočúvaní denníka SME obžalobu na troch príslušníkov SIS za zneužitie právomoci verejného činiteľa. Otázka, či to bol zámer, voči komu a najmä čí, však zostáva nezodpovedaná.
Súčasný generálny prokurátor počas vyšetrovania povedal, že o systéme, ktorý nelegálne nahrávky umožňoval, muselo byť informované i vedenie SIS. S rovnakým tvrdením ešte pred Trnkom prišiel aj bývalý šéf analytiky SIS Ján Mojžiš, ktorý zo svojho pádu z kresla riaditeľa NBÚ obvinil práve trio Mitro, Cibula a Tóth. Mitro, ktorý v tom čase tajnej službe šéfoval, bol po obštrukciách napokon vypočutý, ale na lavicu obžalovaných si nesadne. Napriek svojej vtedajšej zodpovednosti zostal iba v rovine svedka.
Autor: dob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.