Korzár logo Korzár
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Bazilej a svätý Jakub opäť priali Slovákom

Košice - "Chceli by sme získať 10 medailí, ale to už je moje odvážne tvrdenie. Veľa bude závisieť od žrebu, od priazne rozhodcov a iných faktorov,"

túto vetu povedal pred cestou na majstrovstvá sveta v kickboxe federácií WKA a IAKSA reprezentačný tréner Slovenska Peter Onuščák. Pri odchode vo dverách ešte s úsmevom poznamenal: "Ak by sme obhájili 15 medailí z vlaňajších majstrovstiev sveta, bolo by to super, bonus navyše." Svetový šampionát v Bazileji je už za nami a reprezentačný kouč má veľký dôvod rozdávať úsmevy na všetky strany. Slovensko totiž ešte nikdy tak "nezaryžovalo" ako teraz MS vo Švajčiarsku. Naši reprezentanti priviezli domov 23 medailí - 6 zlatých, 3 strieborné a 14 bronzových - a šokovali nielen športovú verejnosť, ale možno i samých seba! V bazilejskej St. Jakobshalle sa skvele prezentovali v konkurencii takmer 3 000 borcov z 82 krajín sveta. Raz darmo Bazilej v spojení so svätým Jakubom Slovákom sedí. V roku 1969 tam futbalisti Slovana Bratislava vyhrali vo finále PVP nad FC Barcelona na štadióne St. Jakob, teraz sa pre zmenu vytešovali kickboxeri.

"Bola to najúspešnejšia výprava Slovenska na MS. Rád by som všetkým reprezentantom poďakoval za predvedené výkony. Je to svojím spôsobom prejav určitého zadosťučinenia a radosti z práce nielen nás v Bazileji, ale i klubových trénerov či funkcionárov nášho zväzu," vyjadril svoje prvé pocity po príchode reprezentačný tréner Peter Onuščák. Jeho opatrné medailové predpovede mali racionálny základ. Veď v 37-člennom výbere na MS bolo až 16 nováčikov! Pritom Sokirka či Havlíček získali bronzové medaily, Tamáš dokonca zlato. A to pôvodne ani nebol v nominácii! Figuroval len ako prvý náhradník. Sokirka bol tretím náhradníkom. "S tými medailami sa vôbec nerátalo, skôr sa cenné kovy očakávali od iných. Dokonca sa nám po prvý raz podarilo pokoriť Čechov, ktorí mali vždy bohatšiu medailovú bilanciu ako my. Teraz získali len 19 medailí." P. Onuščákovi sa tak splnil jeden z prvých cieľov, ktoré si dal, keď českým funkcionárom sľúbil, že raz ich dobehneme v počte medailí. "Vtedy to brali s ľahkým úsmevom. V Bazileji sa zmohli už iba na konštatovanie: ´No, šak sme tady spolu Čecho-Slováci´..." Naši reprezentanti mali obrovskú úspešnosť. Veď ak zoberieme počet ich štartov celkovo k počtu medailí, vychádza nám 42 percent! "Rešpekt - to je slovo, ktoré najlepšie vystihuje pohľad ostatných výprav sveta k našej reprezentácii. Kouči či rozhodcovia silných kickboxerských krajín Nemecka, Ruska alebo Ukrajiny nás jednoznačne rešpektovali. Už na jednotlivých stretnutiach bolo vidieť, akú obrovskú neskrývanú radosť mali pretekári, keď zdolali nášho reprezentanta. Nebrali to ako obyčajné víťazstvo a ide sa ďalej, po takomto víťazstve nasledovala oslava! Na tom najlepšie vidieť, aký máme kredit vo svete."

Najúspešnejšie výpravy boli už tradične zo zámoria. Nečudo, pretože Kanada i USA pricestuje na MS so 100-členným výberom. "Samozrejme, v ringoch ich nie je vidieť, vypadávajú hneď na začiatku. V semi kontaktných disciplínach a vo formách však získavajú medaily. V ringu dominujú predovšetkým borci z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Z nových krajín sa mi celkom pozdávali Mexičania, naopak Indonézania sa prišli naozaj iba zaúčať." Po prvý raz sa uskutočnili spoločné MS federácií WKA a IAKSA a možno to vyzerá tak, že sa z toho tradícia nestane. "Podľa mňa asi nedošlo k úplnej zhode oboch federácií, čo sa prejavilo i na rozhodovaní. Bolo badať určité napätie. Pokojne sa môže stať, že na budúcoročné MS, ktoré budú v kanadskom Niagara Falls, nebudú spoločné."

Kickbox potvrdil pozíciu najúspešnejšieho neolympijského športu na Slovensku. O niekoľko rokov to však nemusí byť pravda. V Bazileji totiž boli pozorovatelia GAISF-u, organizácie, ktorá riadi prístupový proces jednotlivých športových asociácií do Medzinárodného olympijského hnutia. Kickbox totiž výrazne pokukuje po účasti na olympijských hrách. "Celkom do zákulisia som nevidel. Určité rokovania sa však každopádne uskutočnili. Potvrdzuje to i skutočnosť, že odložili svetový kongres WKA, ktorý vždy býva na MS. Na kongrese sme sa chceli uchádzať o usporiadanie ME v Bratislave. Naša žiadosť sa tak presunula do neformálnej roviny," vysvetlil P. Onuščák. Je teda možné, že o niekoľko rokov môžu na olympiáde získavať cenné kovy pre Slovensko práve kickboxeri. O štyri roky v Pekingu by už mal byť v pozícii ukážkového športu. "V kuloároch sa však dosť rozpráva o podobe, v akej by mal byť kickbox. Číňania, samozrejme, tlačia do popredia wu-shu, obdobu kung-fu. Špekuluje sa teda o formách, ktorými by sa kickbox v budúcnosti prezentoval na olympiáde. Veľa bude závisiežť od funkcionárov jednotlivých svetových federácií."

Úspešní slovenskí medailisti sa môžu tešiť i na finančné prémie. Majstri sveta dostanú za zlato po 60 000 Sk, vicemajstri sa za striebro potešia odmene po 40 000 Sk a za 3. miesto dostná reprezentanti po 20 000 Sk.

K majstrovskému titulu so zlomeným malíčkom

Ak by sa v Bazileji udeľovala zvláštna cena, tak by si ju určite zaslúžil Róbert Kozel. Desať dní pred svetovým šampionátom si pri sparingu zlomil malíček na ľavej nohe. Teda na tej, ktorú často používa, aby si s ňou súpera držal na dištanc. Ani tento handicap mu nezabránil získať zlato v light contacte do 81 kg. "Bolo to strašne ťažké. Samozrejme, bolesti som cítil, ale som sa snažil ich potláčať. Malíček sme stále chladili, tejpovali, len aby bol v pohode," povedal Róbert Kozel, ktorý si v týchto dňoch užíva dovolenku v Tunisku. Reprezentačný tréner Peter Onuščák pri Robovi ocenil predovšetkým jeho morálno-vôľové vlastnosti. Absolútorium si však zaslúži aj z iného dôvodu. V štandardnom pavúku totiž na zisk titulu majstra sveta stačia štyri vyhrané zápasy, Robo ich musel vyhrať až päť, čo s nešťastným malíčkom nebolo dvakrát najpríjemnejšie. Aj preto mu najcennejší kov právom zavesili na krk. "Keď mi pri vyhodnocovaní zdvihli ruku, bolo to niečo neuveriteľné. Jednoducho celoročná príprava priniesla ovocie, takže sa mi podarilo splniť najväčší cieľ. Je to neopísateľný pocit, bolo to úplné skvelé," rozplýval sa Robo Kozel, ktorý je známy tým, že jeho prednosťou je vytrvalostná stránka. Na tréningoch patrí medzi najväčších pracantov a pomenovanie "drič" ho najlepšie vystihuje. Práve taktika zameraná na ohromnú vytrvalosť zväčša uštve všetkých súperov. A slávila úspech aj v Bazileji.

Nemal kondíciu, preto tie rýchle k.o.

Rastislav Sozanský predviedol azda najkratšiu jazdu za zlatom v Bazileji. Dokonca by sme ju mohli označiť za spanilú. Vo full contacte do 91 kg totiž svojich súperov "zrušil na dve doby". Vo štvrťfinále dovolil českému reprezentantovi "skackať" v ringu desať sekúnd, potom nasledoval jeho parádny úder - zadný direkt - a mohla sa pripravovať ďalšia dvojica na súboj... Sebavedomie mu vydržalo i do semifinále. Proti nemu sa postavil pre zmenu Turek, no ten stihol odolávať len o dvadsať sekúnd dlhšie. Zápas ukončil, ako inak, zadný direkt. "Vravel mi, že nemá kondíciu, tak to musí rýchlo ukončiť," s úsmevom poznamenal tréner Peter Onuščák na margo dvoch bleskových k.o. Rastislav Sozanský to však nepreháňal ani pred zápasom. "Všetci sa chodili rozcvičovať, zamerali sa na ´lapovanie´, ja som sa len trochu ponaťahoval." A dôvod absencie rozcvičky? "Nechcel som stratiť sily do zápasu. Tréner ma síce povzbudzoval do rozcvičky, no ja som povedal, že radšej nie. Chcel som šetriť sily na súboj," zasmial sa 27-ročný R. Sozanský, ktorý je známy tým, že hľadá najľahšiu cestu k víťazstvu. Ak sme o Kozelovi hovorili, že je "drič", tak Sozanský je jeho pravým opakom. Má však danosti od Boha a ťaží predovšetkým z koncentrácie a neskutočného zadného direktu. "Zväčša vyhrávam práve na technické k.o. Ja som v živote nevyhral zápas na body. Buď prehrám súboj na body, alebo ho vyhrám k.o.," opísal málo vídanú filozofiu R. Sozanský. Vo finále sa však predsa len dočkal aj klasického víťazstva. Tiež však veľa nechýbalo, aby s obhajcom majstrovského titulu Čechom Václavom Tomanom spravil rýchly proces, pretože ho už v 1. kole počítali, čo sa ukázalo ako rozhodujúce. "Samozrejme, že som chcel i do tretice k.o., no stále mu nejako utekala hlava. Dostal aspoň tri poriadne údery, po jednom mu hneď nabehol monokel, rozhodca ho i počítal, ale pustil ho späť do zápasu. Súper mal lepšie nohy, viac kopal, ako ja. Veľmi si víťazstvo cením. Už aj preto, že mám nevýhodu, lebo v tejto hmotnostnej kategórii sú takmer všetci súperi o pol hlavy či hlavu vyšší. Takto musím ísť stále pod súpera. Väčšinou sa zameriavam na bradu. Vtedy môže byť vysoký a široký aký chce, aj tak pôjde dole..." Proti obhajcovi titulu to bol pre Sozanského najťažší zápas. Už to, že musel vydržať všetky tri kolá, bolo preňho martýrium. A pri jeho kondícii... "Prvé dve kolá vo finále som sa držal, ale tretie som kondične nezvládal. Tento titul venujem špeciálne mojej priateľke Anetke, ktorá stála pri mne v dobrom i zlom," povedal R. Sozanský, ktorý bol pred dvoma rokmi tretí na MS v Taliansku. A pre priateľku už má i odmenu. Zo 60-tisícovej prémie za zlato investuje časť na dovolenku v Chorvátsku.

Obhajoba nevyšla, odčinili ju tri kovy

Bývalej hádzanárke Jane Olejárovej nevyšla obhajoba titulu majsterky sveta z belgických Antverp, no na druhej strane sa môže pochváliť nie každodennom bilanciou. Na MS získala tri medaily v rozličných disciplínach do 60 kg - v light contacte a v low kicku striebro, a vo full contacte bronz. "Jasné, že som sklamaná a vládne i smútok. Obhájiť zlato je veľmi ťažké. S tým som bola aj zmierená," konštatovala 21-ročná Jana Olejárová, študentka na Prešovskej univerzite, a pokračovala: "Na druhej strane neľutujem tri štarty, lebo som získala nové skúsenosti. Tri medaily majú pre mňa cenu zlata." Menej niekdy znamená viac, a preto sa pri Olejárovej neraz spomínalo, či pri štarte v jednej disciplíne by nebola väčšia šanca na zlato. "Neľutujem tento krok. Štartovala som v troch disciplínach po prvý raz, asociácie však boli spojené, a preto to bolo ťažšie." Na Jane bolo badať únavu. Navyše po nešťastnom prehranom finále v low kicku ju bolo veľmi ťažké motivovať na ďalšie finále v light contacte, keďže u nej vládlo veľké sklamanie a nechýbal ani plač. "Prehry príjmam typicky žensky, s emóciami, takže boli i slzy. Všetci videli, že som bola lepšia ako Škótka, no rozhodcovia to videli inak. Za tie roky som si už na to však zvykla, ale prekvapilo ma, že sa tak udialo vo finále na MS. Nečakala som to. Škótka síce bola aktívnejšia, no ja som bodovala kopmi na hlavu. Doteraz sa čudujem, prečo ich verdikt vyznel v prospech Škótky." Jana odohrala v Bazileji spolu osem zápasov, no zaujímavosťou je, že až päť proti tureckým súperkám... Tri vyhrala a dvakrát prehrala. Janka síce nezískala zlato, no v žiadnom prípade nemôžeme toto konštatovanie brať ako neúspech. Naopak. Ak by pred šampionátom niekto tvrdil, že získa tri medaily, asi by sme ukazovákom zaťukali na čelo. Teraz sa môžeme tešiť zo skvelej bilancie sympatickej Košičanky.

MEDAILOVÁ BILANCIA SLOVENSKA V BAZILEJI

1. miesto (6x): Róbert Kozel LC do 81 kg, Rastislav Sozanský (obaja Guard Steel Trans Košice) FC do 91 kg, Ján Tamáš (Revúca) SC do 54 kg, Lucia Šoltésová (Gojuryu Bratislava) forms hard, Dávid Moškovič (Guard Bratislava), Lucia Šoltésová, Mária Straková (obe Gojuryu BA) team forms, juniorka Dagmar Kundríková (Prešov) LC do 51 kg.

2. miesto (3x): Jana Olejárová (Guard Steel Trans Košice) LC do 60 kg a LK do 60 kg, junior Michal Havlíček (L. Mikuláš) LC nad 71 kg.

3. miesto (14x): Jozef Cehľár freestyle, Dávid Szeman LK do 71 kg, Martin Navrátil LC do 75 kg, Viktor Žuffa LC do 54 kg a FC do 54 kg, Jana Olejárová FC do 60 kg (všetci Guard Steel Trans Košice), Pavol Sokirka (Cassovia Košice) FC do 57 kg, Lukáš Body (Kežmarok) FC do 67 kg, Juraj Hoppan (N. Zámky) LC do 71 kg, Svatava Špániková SC do 63 kg, juniorka Alexandra Horáková (obe Guard BA) SC do 59 kg, Marián Kulizák LC do 86 kg, Peter Navrátil (obaja L. Mikuláš) LC do 75 kg, Zoltán Šafár (Žitný ostrov) FC do 63 kg.

(SC - semi contact, LC - light contact, FC - full contact, LK - low kick)

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. Pomáhajte čítaním
 10. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 1. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 2. Budúcnosť M&A v Európe
 3. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 4. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 5. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 6. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 9. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 10. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 307
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 097
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 437
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 326
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 118
 6. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 976
 7. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 664
 8. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 653
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 631
 10. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 295
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pri bitke odrezal súperovi časť nosa. Hrozí mu 15-ročné väzenie

Ku konfliktu medzi dvoma mužmi došlo vo Veľkom Šariši.

Ilustračné foto.
Medzi prominentných návštevníkov kaviarne patril aj Václav Havel s manželkou.

Získali dotáciu, stavať nemôžu. Už takmer dva roky ich kontrolujú

Kraj ukazuje na štát, ten na kraj a obec stále čaká.

Škôlka v Markušovciach je plná. Obec chce stavať novú. Ešte nezačali.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minúta po minúte: PCR testy odhalili vyše tisíc nakazených, pribudlo 16 úmrtí

Z 44 769 vykonaných antigénových testov zistili 919 pozitívnych osôb.

Ilustračné foto.
Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková a podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.
Martin Miler
Prokurátor Ján Šanta počas vypočúvania kandidátov na generálneho prokurátora.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop