hospodárstva P. Rusko drží pred celoslovenskými médiami bobríka mlčania, počas sobotňajšieho utajeného rokovania Republikovej rady ANO v košickom Dome techniky prehovoril exkluzívne pre náš denník.
"Už ma otravujú otázky tých pisálkov z Trendu, Pravdy, Sme, Hospodárskych novín alebo STV, ktorí o ekonomike nemajú ani len šajnu, hoci niektorí ju študovali aj na vysokej škole. Preto som sa rozhodol, že ich už všetkých budem ignorovať. Váš denník mi však vždy bol sympatický. Ako rodený liberál som pri návšteve východného Slovenska vždy ocenil, aké sympatické neoblečené slečny ste dávali do vašich novín. Mnohé mi poslúžili ako inšpirácia. Keď som tie muflóniky videl, teda skôr niektoré časti ich tela, povedal som si, že aj ja tam pošlem našich koaličných partnerov z KDH a SMK, keď nebudú poslúchať..." zašpásoval si minister, keď sme ho vymákli počas obedňajšej prestávky s prosbou o vysvetlenie ďalšieho postupu pri privatizácií SE.
P. Rusko mal pôvodne oznámiť investora, ktorého odporučí na schválenie vláde, minulý piatok, ale proti sa postavila jeho nesmierna pracovná a časová zaneprázdnenosť. Ako nám prezradil, s najväčšou pravdepodobnosťou zverejní investora na kúpu 66 percent akcií Slovenských elektrárni až túto stredu. "Malo to byť už teraz, ale keď ten deň má len 24 hodín a cez víkend nemôžem pracovať, lebo by ma manželka zabila. Už aj tak som sa toho napočúval dosť, že som sa oženil s ANO a nie s ňou. Ale také sú ženy, však aj vy to asi dobre poznáte," povzdychol si a vrátil sa k téme: "Mám toho veľa, nestíham si podklady pozrieť a prekonzultovať si ich s privatizačným poradcom. Po jednom, dvoch až troch stretnutiach budem schopný jednoznačne sa rozhodnúť o záveroch, s ktorými sa budem vedieť stotožniť a budem ich prezentovať na verejnosti. Sú tu rôzne lobistické skupiny, ktoré sa mi rôznymi pozornosťami snažia znepríjemniť moje ťažké rozhodovanie o kupcovi elektrární, ale mňa neovplyvnia. Aj preto sa budem snažiť, aby sme boli do tej stredy hotoví, hoci sa nám v poslednom čase vynárať stále viac a viac problémov."
Podľa niektorých zaručených informácií mala spôsobiť toto menšie zdržanie tajná dohoda ministra hospodárstva s prezidentom Enelu Ugom Fantozzim. Práve v stredu predpoludním sa má uskutočniť Valné zhromaždenie tejto elektrárenskej spoločnosti, pričom jednou z kandidátok do Predstavenstva na uvoľnený post po Paolovi Filinim má byť osoba s nie príliš talianskym menom Viera Rusko... "Obviňovali ma, že chcem tých 66 percent akcií predať ruskému kapitálu, a teraz toto, haha. Veď Vierka by tam predsa nezastupovala našu rodinu, ale združenie talianskych spotrebiteliek elektrického prúdu. Lenže to ju tam musia najprv zvoliť... To mi chcete nahovoriť, že s tým niečo mám? Ste fakt smiešni."
Nech je, ako chce, podľa už publikovaných informácií privatizačná komisia vybraná P. Ruskom pred dvoma týždňami navrhla za víťaza Enel. Kým Taliani ponúkli sumu 33,6 miliardy korún, v prípade ČEZ to bolo 27,7 miliardy a ruský RAO si SE ocenil iba na 22 miliárd. Ani Enel sa však ešte nemôže cítiť ako definitívny víťaz. Uplynulý týždeň sa P. Rusko na strojárskom veľtrhu v Brne náhodou stretol aj s ministrom priemyslu a obchodu ČR Milanom Urbanom a nevylúčil, že s ním bude hovoriť aj o ponuke českého ČEZ-u, ktorý v hodnotení komisie skončil na druhom mieste. Hoci najprv to vyzeralo, že Ruskovým favoritom sú Rusi, keďže nad ponukou ČEZ-u sa len pousmial a potom zapochyboval o schopnostiach talianskeho Enelu, napokon sa ukázalo, že buď mal iného favorita, alebo nemal až taký vplyv na privatizačnú komisiu, aký by si sám želal. Tieto špekulácie však samotný minister rázne zmietol zo stola. Zároveň dementoval aj ďalšiu klebetu o tom, že sa už pomaly začína učiť po taliansky, lebo od konca roka 2006 s ním šéfovia Enelu počítajú na miesto generálneho riaditeľa spoločnosti Enel - SE Bratislava.
"Ako zväzák som bol dobrý v ruštine, čo dokumentuje aj môj diplom z pionierskeho tábora Artek na Kryme, kde som bol dokonca skupinový vedúci. Pravda, doba sa zmenila, a tak sa už dnes musíme učiť iné jazyky a to najmä preto, že Rusi mi pri predkladaní privatizačnej ponuky na elektrárne nič neponúkli. A tak som im povedal, dosvidania, tovarišči. To však ešte vôbec neznamená, že uprednostníme Talianov, alebo že sa začnem učiť ich spevavý jazyk. Práve naopak, máme pripravené omnoho lepšie riešenie. Budete prví, komu ho prezradím."
Elektrárne sú síce podľa ministra na dobrej ceste, ale ešte stále nie sú dosť silné na to, aby boli predané do zahraničia, teda objektívne vybranej energetickej spoločnosti ENEL. Preto P. Rusko odporučí vláde kompromis, aby bol 51-percentný podiel v SE na najbližšie dva roky prevedený na konzorcium STS Markíza, Produkčný dom Forza, ktorí ako naslovovzatí odborníci na manažment, podnikanie a energie (spomeňte si len, koľko energie ma stálo ubrániť si Markízu - zdôvodňoval svoj výber), postavia skostnatený štátny podnik na dynamickú firmu, ktorú potom za oveľa viac budeme vedieť predať ENEL-u. "Pri každej privatizácii bolo mojím hlavným cieľom, aby štát neutrpel a za každý podnik sme dostali čo najviac. Keby sa každý minister bil za privatizačné peniaze tak ako ja, mohli sme byť dnes ďalším Ruskom Európy," vyhlásil.
P. Rusko však zatiaľ nechcel špecifikovať, či sa pod slovom "budeme" skrýva Slovenská republika, STS alebo Forza. Ako ešte spresnil, do konzorcia, ktoré sa najbližšie dva roky postará o SE, ešte patrí aj Dukla Banská Bystrica, PM Zbrojníky a Ford Euromotor. "To viete, keď sa u nás bude vyrábať Peugeot a Kia, je nezmysel, aby celé SE jazdili na iných autách ako Ford," dodal minister.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.