štyroch rokov neutíchajúceho násilia zahynulo viac ako 3000 Palestínčanov a vyše 1000 Izraelčanov, tisíce ľudí bolo zranených a mnohí ďalší prišli o svoje domovy a majetok.
Súčasné násilie na Blízkom východe odštartovala návšteva vtedajšieho vodcu izraelskej opozície Ariela Šarona na Chrámovej hore v Jeruzaleme 28. septembra 2000. Vzápätí vypukli nepokoje, pri ktorých zahynulo sedem Palestínčanov a viac ako 200 ľudí bolo zranených. Palestínčania tvrdia, že povstanie vyprovokoval Šaron, aby zmaril mierové dohody z Osla, na základe ktorých vznikla Palestínska autonómia, zatiaľ čo izraelskí predstavitelia sa domnievajú, že palestínsky prezident Jásir Arafat sa po neúspechu rokovaní v americkom Camp Davide v lete 2000 rozhodol vrátiť k terorizmu, ktorého sa nikdy nevzdal a jeho konečným cieľom je zničenie židovského štátu. Podľa palestínskeho analytika Mahdiho Abdalhadiho je obdobie druhého palestínskeho povstania bezprecedentnou ekonomickou pohromou pre palestínsky ľud. "Táto intifáda je druhou "nakbou" (katastrofou)," ako Arabi nazývajú vznik Izraela v roku 1948, tvrdí Abdalhadi.
Štyri roky násilia prehĺbili nedôveru medzi oboma stranami a zničili zárodky zmierenia, ktoré naštartovali deväťdesiate roky minulého storočia. V súvislosti s neutíchajúcim násilím presadzuje izraelský premiér Ariel Šaron plán jednostrannej separácie od Palestínčanov a Izrael prikročil k budovaniu bezpečnostného oplotenia, aby chránil svojich občanov pred terorizmom. Podľa francúzskeho ekonóma Sébastiena Dessusa je vplyv intifády na palestínsku ekonomiku devastujúci a hospodársky úpadok pásma Gazy bude pokračovať aj po evakuácii tohto regiónu Izraelom, čo by sa malo stať v roku 2005. Štyridsať až päťdesiat percent Palestínčanov žije pod hranicou chudoby, kým pred povstaním to bolo len okolo 20 percent, uviedol ekonóm pre francúzsku tlačovú agentúru AFP. Násilie oslabilo aj izraelskú ekonomiku, ktorá je v kríze. V najväčšej miere na to mali vplyv úpadok turistického ruchu a pokles zahraničných investícií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.