zdôvodnil tým, že neexistuje vážne podozrenie voči bývalému veliteľovi slovenskej časti špeciálnej protipartizánskej jednotky Edelweiss, obžalovanému v súvislosti so zabitím viac ako 160 slovenských civilistov zo začiatku roku 1945.
Ufer vyhlásil, že neexistuje riziko úteku chorľavého 86-ročného Nižňanského, ktorý je občanom Nemecka. Tiež spochybnil vierohodnosť kľúčového svedka v prípade. Podľa očakávaní by mal súd o žiadosti rozhodnúť v priebehu niekoľkých dní. Pojednávanie bude pokračovať dnes posudkom expertky na slovenskú históriu. Obhajca súdu predložil dokumenty, ktoré majú spochybniť vierohodnosť hlavného svedka v kauze, bývalého člena Nižňanského jednotky Jána Repaského. Na včerajšok predvolaný Repaský (78) sa na pojednávanie pre zdravotné problémy nedostavil. Svedok podľa žaloby tvrdí, že videl, ako Nižňanský nariadil masakry, pri ktorých bolo v troch dedinách zabitých 164 civilistov. Sám veliteľ mal osobne zabiť najmenej 20 ľudí.
Ufer poukázal na to, že kľúčový svedok poskytol viacero rôznych verzií udalostí. Nižňanského obhajca svoje tvrdenie podoprel dlhý čas neznámym vyhlásením Repaského, ktorý v roku 1993 pred notárom vyhlásil, že nebol na dvoch miestach, kde k zabitiam došlo. Toto Repaského vyhlásenie podľa Ufera protirečí jeho svedectvu počas predchádzajúceho procesu s Nižňanským. Súd v komunistickom Československu v roku 1962 Nižňanského v neprítomnosti odsúdil na trest smrti. V tom čase Nižňanský po emigrácii pracoval ako redaktor Rádia Slobodná Európa. Podľa Ufera Repaský v roku 1993 uviedol, že k svedectvu podanému v roku 1962 bol prinútený. Mníchovská prokuratúra začala Nižňanského vyšetrovať v roku 2001 po tom, čo ju oslovila slovenská vláda. Proces sa začal v septembri, Nižňanský vznesené obvinenia odmietol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.