nevyhnutnými predpokladmi pre vytvorenie skutočného európskeho pracovného trhu a tým aj naplnenie cieľov Lisabonskej stratégie. Počas pohovoru v Európskom parlamente to včera vyhlásil navrhovaný slovenský eurokomisár Ján Figeľ.
Vyjadril presvedčenie, že práve lisabonská stratégia, pomocou ktorej sa chce EÚ stať do roku 2010 najvýkonnejšou svetovou ekonomikou založenou na vedomostiach, bude hlavnou prioritou novej EK a celej únie. „Podstatná časť odpovedí na lepšie výsledky (v plnení týchto cieľov) sa nachádza v oblastiach, za ktoré budem mať zodpovednosť," povedal Figeľ, ktorý má v novej EK viesť rezort kultúry, vzdelávania, odbornej prípravy a viacjazyčnosti. Poslanci včera vypočúvali Figeľa v rámci procedúry schvaľovania novej Európskej komisie, ktorej mandát sa v prípade súhlasu EP začne 1. novembra.
Trojhodinový pohovor absolvoval slovenský kandidát pred poslancami výborov pre kultúru a vzdelávanie, ako aj sociálne veci a zamestnanosť. Pohovor sa začal úvodným vystúpením Figeľa, pričom dezignovaný komisár sa najskôr poslancom prihovoril v gréčtine, pretože predseda kultúrneho výboru je Grék. Figeľ v úvode načrtol hlavné zámery vo všetkých oblastiach, ktoré spadajú do jeho portfólia: kultúra, vzdelanie, odborná príprava, mnohojazyčnosť, šport, mládež a občianska spoločnosť. „Čo majú tieto oblasti spoločné? Občiansky rozmer a kvalitu života. To bude v centre a to bude tvoriť spojovaciu niť mojich aktivít," povedal Figeľ. Poslancom predstavil niekoľko konkrétnych zámerov. Chce sa zasadiť o čo najrýchlejšie schválenie nového programu celožitovného vzdelávania, ktoré je podľa neho odpoveďou na globalizáciu, nástup nových technológií, starnutie Európy. Už na budúci rok chce dať nový impulz diskusii o význame univerzít, hneď v novembri predloží členským štátom odporúčanie na zaručenie kvality vyššieho vzdelávania, pomocou programu Erasmus Mundus chce zatraktívniť Európu pre zahraničných študentov a učiteľov. V oblasti kultúry chce zohrávať dôležitú úlohu pri rokovaniach na pôde UNESCO o kultúrnej rôznorodosti, veľkú pozornosť bude venovať dialógu medzi kultúrami, napríklad s arabskými krajinami. Rok 2007 chce navrhnúť ako rok dialógu medzi kultúrami. V oblasti mnohojazyčnosti chce Figeľ podporovať výučbu jazykov na školách a jazykovú rôznorodosť. Cieľom je, aby sa každý žiak učil okrem materinského jazyka dve cudzie reči. Ján Figeľ chce tiež predložiť prvú celkovú európsku politiku v oblasti športu, ktorej súčasťou bude koordinovaný boj proti dopingu.
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.