ho v záujmových krúžkoch organizovaných školami či centrami voľného času, prípadne na jazykových školách a v domoch mládeže.
Pre školy je to atraktívna ponuka, ako získať zo štátneho rozpočtu zopár korún naviac. Na väčšine z nich sa v tomto školskom roku otvorilo množstvo krúžkov či už matematický, internetový, tanečný alebo dokonca filmový. V porovnaní s minulým rokom teda nastala obrovská zmena v aktivite škôl, ktoré sa snažia rozmanitosťou krúžkov vyhovieť každému. Stále sa však nájdu žiaci, ktorí ich navštevovať nechcú. V takomto prípade peniaze určené na žiaka prepadnú štátu. Tomu sa však škola logicky snaží zabrániť.
Žiaci niektorých škôl poznajú poukazy len z rozprávania známych, pretože žiadne do rúk nedostali. "Triedna prišla do triedy a povedala, nech sa každý prihlási do nejakého krúžku. Povedala som, že ja nechcem a ona odpovedala, že to je jedno, prihlásiť sa musím aj tak," hovorí študentka nemenovaného košického gymnázia.
Iné školy so študentami komunikovali ešte menej. Jednoducho ich do krúžkov prihlásili za nich. Po chodbách teraz behajú desiatky počítačových fanatikov, vynikajúcich športovcov či fyzikálnych géniov. Problém je, že o svojom záujme o takéto aktivity vôbec netušia.
Medzi študentmi koluje aj nepotvrdená klebeta, že jednému žiakovi hrozili dvojkou zo správania, ak dá poukaz do centra voľného času a nie na školu. Tu nastáva ďalší problém. Ak majú žiaci záujem o nejakú voľnočasovú aktivitu mimo školy a poukaz nedostali, musia si ju hradiť sami. Vzdelávací poukaz pritom uplatňujú na krúžku, na ktorý vôbec nechodia.
Je dosť diskutabilné, či by sa to nedalo urobiť aj ináč. Keby na poukazoch bola napríklad kolónka na podpis, školy by ich jednoducho museli rozdať. To, že niektoré školy tak nerobia a snažia sa nechať si čo najviac peňazí, je nesprávne, v terajšej situácii školstva na Slovensku však celkom pochopiteľné.
Ako sme sa dozvedeli z písomného vyjadrenia tlačového pracoviska Ministerstva školstva, pre rok 2004 je určená suma v objeme 300,- Sk na jedného žiaka (teda 75,- Sk na mesiac) a pri 950 000 žiakoch základných a stredných škôl pre školský rok 2004/2005 je teda v rozpočte MŠ SR vyčlenených 285 miliónov korún. V roku 2005 a v ďalších rokoch sa finančné prostriedky poskytnú na celý kalendárny rok a výšku hodnoty vzdelávacieho poukazu určí vláda SR na návrh ministra školstva SR. Ako plánuje ministerstvo, ich hodnota sa zvýši.
Administratívne práce sú vykonávané vo vlastnej réžii škôl a školských zariadení. Tie mali dve možnosti: buď tlačili poukazy priamo na škole za pomoci softvéru, ktorý dostali od štátu, alebo si tlačivá zakúpili vo firme Ševt, a. s., čo je pre ňu výborná zákazka.
"Systém financovania školských inštitúcií sa mení na systém podporujúci vzdelávanie každého jednotlivého žiaka. Vznikne konkurenčné prostredie mimoškolského záujmového vzdelávania, ktoré bude prirodzeným motorom zvyšovania jeho kvality. Očakávame, že novým systémom podpory záujmového vzdelávania práve prostredníctvom kupónového systému sa v konečnom dôsledku podarí zvýšiť počet žiakov navštevujúcich mimoškolské záujmové vzdelávanie zo súčasných približne 400 tisíc na dvojnásobok," hovorí štátny tajomník ministerstva školstva Ing. František Tóth. Ostáva nám len dúfať, že napriek nedostatkom, ktoré tento projekt ešte má, vzdelávacie poukazy žiakom naozaj niečo prinesú.
Autor: Dominika Uhríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.