politických strán za rok 2003 bola najbohatšou stranou SDĽ s majetkom 48,5 milióna korún, Smer mal majetok za 21,7 milióna.
Smer založil jeho predseda Robert Fico takmer pred piatimi rokmi, po tom, ako odišiel práve z SDĽ. Tento rok sa z pozície šéfa Smeru postará o zánik svojej materskej strany. Politológ Miroslav Kusý hovorí, že keď Fico odchádzal z SDĽ, bol v úplne inej pozícii, ako teraz. "Je v pozícii toho, čo diktuje, kým vtedy si nemohol klásť podmienky."
Vedenie strán sa o majetku zatiaľ nechce baviť. Predseda SDĽ Ľubomír Petrák iba povedal, že "princíp zlúčenia je taký, že sa zlúčia aj členské základne, aj majetky".
Pravdepodobne najhodnotnejšou nehnuteľnosťou SDĽ je jej centrála v centre Bratislavy. Petrák nechcel povedať, čo všetko SDĽ vlastní. "Nie je problém to povedať, ale teraz je to mimo našich záujmov. Podstatné sú hodnotové veci pri integrácii," hovorí.
V Smere má majetok na starosti generálny manažér Igor Federič. O majetku Smeru po zlúčení s SDĽ povedal, že "ešte nik nevie, ako to bude" a že to "pri zlučovaní nie je to najpodstatnejšie". Zatiaľ sa zaoberajú politickým programom.
Smer by sa mal zlúčiť aj z SDSS a SDA, ale tieto strany nie sú zaujímavé z majetkového hľadiska.
Strany zatiaľ nevyriešili, čo bude po zlúčení s predsedami - či šéfovia SDĽ, SDSS a SDA dostanú napríklad miesta na kandidačných listinách Smeru v ďalších parlamentných voľbách. Podľa hovorkyne Smeru Silvie Glendovej budú o tom debatovať na sneme Smeru, ktorý bude o dva a pol mesiaca. "Miesta vo vrcholnom postavení strany im Smer pravdepodobne neponúkne."
Keby ostala hodnota majetku politických strán taká, ako v roku 2003, Smer by mal po zlúčení s SDĽ dvakrát väčší majetok, ako druhé HZDS, ktoré vlani priznalo majetok za 35-miliónov.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.