jej postoj zaskočil aj mnohých politikov.
"Nemáme ešte znalecké posudky z chemického laboratória v Nitre, takže sa k pôvodu a účinku týchto látok nemôžeme vyjadrovať," tvrdí policajná hovorkyňa Silvia Miháliková. Armádnych chemikov o pomoc tentoraz nikto nepožiadal, potvrdil hovorca ministerstva obrany Zenon Mikle.
"Bolo by treba obyvateľstvo informovať," hovorí zas podpredseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Roman Vavrík z SDKÚ. Myslí si, že keď sa už v médiách objavili informácie o fosgéne, mala ich polícia vyvrátiť alebo potvrdiť. "Zneisťujeme ľudí, keď o tom nechceme hovoriť."
Analytik Centra bezpečnostných štúdií Matúš Korba si myslí, že ministerstvo vnútra zlyhalo v komunikácii. Dostupné informácie už malo zverejniť, alebo aspoň termín, kedy sa tak stane. "Absencia informácií vyvoláva len dohady," povedal Korba.
Nezávislý poslanec Ladislav Polka je pobúrený. Je presvedčený, že laboratóriá dokážu urobiť potrebné analýzy rýchlejšie, ako tvrdí polícia. V opačnom prípade by Slovensko malo požiadať o pomoc špecializované pracoviská iných krajín únie a NATO.
Polka pochybuje o tom, či má utajovanie pre vyšetrovateľa význam. "Nerozumiem tomu, ten skutok sa už stal," vraví. V každom prípade mali byť podľa neho informovaní aspoň lekári, ktorí sa o postihnutých starali. Následky bojových látok sa totiž môžu prejaviť aj s odstupom času.
Lekári z nemocnice Cyrila a Metoda, kde postihnutých hospitalizovali, dostali všeobecné informácie o otravných plynoch, potvrdil námestník nemocnice Milan Liška. "Preto tam bolo to 24-hodinové pozorovanie," vysvetlil. V nemocnici už nikto z postihnutých neleží. "U nás určite nie, dnes som sa informoval aj na Kramároch, tam tiež nie," vyhlásil.
Slovenská armáda pripravuje pre misie v zahraničí protichemickú jednotku. Naši vojenskí chemici sa zúčastnili aj na invázii do Iraku na jar minulého roku. Hovorilo sa o špeciálnom prístroji, ktorým dokážu zisťovať bojové plyny aj na diaľku.
Expert rezortu na chemické bojové látky Peter Marcinko tvrdí, že armáda je schopná zistiť prítomnosť nebezpečných látok rýchlo, ale presné určenie, o aký druh ide, by trvalo dlhšie. "Je to dlhodobejšia záležitosť, ale tiež by to netrvalo niekoľko dní," podotkol.
* * *
Fosgén sa dá vyrobiť z bežne dostupných surovín
(rp)
Bratislava - Bojový plyn fosgén sa dá vyrobiť zo surovín ľahko dostupných v obchodoch. Niektoré z nich sa dokonca bežne používajú aj v domácnostiach. Na jeho výrobu netreba mať ani výnimočné znalosti. Armádny expert na chemické látky Peter Marcinko tvrdí, že by to dokázal stredoškolák so záujmom o chémiu.
Medzi látky potrebné na výrobu fosgénu patria aj kyselina uhličitá a chlorovodíková. Druhá sa používa na čistenie WC, obe sa dajú kúpiť v drogériách. Ich cena vôbec nie je vysoká - niekoľko desiatok korún.
Fosgén je prchavá látka. "Preto to použili v uzavretom priestore, inak by to bolo neúčinné," uvažoval Marcinko o možnej motivácii človeka, ktorý plyn vypustil minulý týždeň na pošte v Bratislave. Vojenskí chemici sú podľa Marcinka schopní pomerne rýchlo odhaliť pomocou trubičkovej metódy prítomnosť nebezpečnej látky vo vzduchu, ale na presné určenie jej zloženia potrebujú viac času.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.