slovenských cestách zameraná najmä proti agresívnej jazde a oficiálne aj bezohľadným vodičom na luxusných autách sa začala v pondelok a potrvá týždeň.
"Neviem o výrazne negatívnych reakciách vodičov. Zatiaľ nemáme informácie od všetkých hliadok, ale kým som bol v teréne, každý policajt mi povedal, že vodiči akciu rešpektujú, že zatiaľ to je v poriadku," povedal hovorca policajného prezídia Vladimír Gemela.
V teréne je 1 301 policajtov, z toho 93 vojenských, obecných a dobrovoľných. Okrem nich je s dopravákmi na cestách aj 140 kriminalistov, ktorí pátrajú po hľadaných ľuďoch, v akcii sú aj policajti z hraničnej a cudzineckej polície. Hľadajú aj nelegálnych migrantov a kontrolujú, či autá nemajú zmenené výrobné čísla.
Minister vnútra Vladimír Palko rozkázal, že policajti sa majú zamerať na agresívnych vodičov a luxusné autá. "Často prevláda vo verejnosti názor, že policajti zastavujú len staré autá, ktoré majú zlý technický stav. Aj preto sa zameriavame na arogantnú, nezodpovednú jazdu," hovorí Gemela.
Autá so zlým technickým stavom spôsobujú málo nehôd a policajti tvrdia, že nehody zavinené rozpadávajúcimi sa autami prestávajú byť štatisticky dôležité v porovnaní s nehodami zavinenými rýchlou jazdou alebo vodičmi, čo nerešpektujú značky.
Motoristi, ktorí išli v pondelok a včera dlhšie úseky, mohli na svojej trase natrafiť aj na desať hliadok a redaktori súkromných rádií, ktoré pravidelne hlásia, kde sú policajné hliadky, mali veľa práce. Igor Guttler, šéf dopravného servisu rádia Expres hovorí, že u nich vstup dopravného redaktora do vysielania môže trvať najviac dve minúty. "Keby sme mali hlásiť všetky hliadky, ktoré sú teraz na Slovensku, vstup by mal minimálne päť minút. V takýchto prípadoch hlásime hliadky a radary iba z hlavných ťahov."
Na policajtov sa vodiči podľa Guttlera nesťažovali. "Skôr sa začali množiť hlásenia vodičov, ktorí upozorňujú na policajtov jazdiacich v rozpore s predpismi. Hlásia nám napríklad, že policajt sa cez mesto preženie stovkou bez majáka, je nepripútaný a má telefón pri uchu," hovorí.
Druhým najčastejším priestupkom v pondelok bolo, že vodiči jazdili nepripútaní.
* * *
Po Jastrabovi prídu vyššie pokuty
(rf)
Bratislava - Po najväčšej dopravnej policajnej akcii s názvom Jastrab, ktorá prebieha od pondelka, ohlasuje ministerstvo vnútra veľké zmeny v pokutovaní. Do konca roka chce v spolupráci s políciou predložiť vláde návrh na zvýšenie sankcií za dopravné priestupky.
Minister vnútra Vladimír Palko navrhoval zvýšiť tresty pre nedisciplinovaných vodičov už vlani v novembri, po dovtedy najväčšej týždňovej celoslovenskej policajnej razii na cestách.
Tento rok sa na návrh ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, tiež z KDH, sprísnili tresty pre vodičov, ktorí pili a pri dopravnej nehode potom zabili človeka. Doteraz mohli dostať od šesť mesiacov do päť rokov väzenia, ale v niektorých prípadoch aj podmienku. Od leta vodiča, ktorý pod vplyvom alkoholu zapríčiní nehodu, pri ktorej zahynie človek, neminie väzenie od troch do desiatich rokov, ak zabije dvoch a viac ľudí, tak päť až dvanásť rokov. Sprísnené sú aj tresty pre vodičov, ktorí zaparkujú na miestach pre zdravotne postihnutých.
Policajti dnes môžu dať na ceste tzv. blokovú pokutu najviac dvetisíc korún. Vyššiu sumu zaplatí vodič, iba ak ho predvolajú na správne konanie.
* * *
Prvý deň vyšiel šoférov na 3,8 milióna
V pondelok dali policajti vodičom pokuty za 3 826 600 korún. Okrem 6 011 pokutovaných priestupkov vyriešili ďalších 1 004 ľahších priestupkov dohováraním. Najviac pokút bolo za rýchlosť.
Odhalili 14 trestných činov, šesť páchateľov trestných činov, našli troch ľudí, po ktorých pátrali, zhabali dve autá.
Pokuty
za rýchlosť2 242
nedanie prednosti v jazde37
bezpečnostné pásy826
zlý technický stav756
používanie telefónov69
jazda bez ustanoveného osvetlenia27
nesprávne predbiehanie84
nesprávny spôsob jazdy113
ostatné porušenia567
Policajti počas akcie zastavili aj 55 opitých vodičov.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.