tlačovej besede túto informáciou po piatich dňoch od incidentu potvrdil hovorca ministerstva vnútra (MV) Boris Ažaltovič. Rovnaké plyny podľa neho identifikovali chemici v objekte pošty aj v pondelok večer. Na výjazd sa vybrali po tom, čo bezpečnostný pracovník Poštovej banky sídliacej v tých istých priestoroch o 20:10 zavolal na linku 158 a oznámil, že zamestnanci banky majú ťažkosti z dýchaním. Niektorí zamestnanci sa potom dali ošetriť, "podľa našich informácií službukonajúci lekári skonštatovali, že ich subjektívne ťažkosti nemohli byť spôsobené stykom s týmito chcemickými látkami," uviedol Ažaltovič.
Plyny boli v priestoroch pošty po oba dni namerané v takých nízkych koncentráciách, že nemohli spôsobiť trvalé následky na zdraví či živote zasiahnutých ľudí, tvrdí Ažaltovič. Fosgén a chlórpikrín sa podľa neho dajú pomerne jednoducho vyrobiť aj po domácky, v improvizovaných podmienkach z dostupných látok. Ide o dusivé plyny. "Je možné, že malé množstvá týchto látok sa nachádzajú vo viacerých podnikoch, ale sú tam v podlimitných množstvách, teda nepodliehajú deklarácii," skonštatoval. Dodal, že podľa informácií z ministerstva hospodárstva na Slovensku neexistuje firma, ktorá sa zaoberá výrobou týchto plynov.
Predbežnú informáciu o tom, že ide o fosgén a chlórpikrín dostal vyšetrovateľ od pracovníkov chemického laboratória civilnej ochrany ešte vo štvrtok. Definitívne sa to potvrdilo až tento týždeň a dnes dostal Ažaltovič od vyšetrovateľa súhlas informovať verejnosť. Bližšie informácie o stave vyšetrovania prípadu však odmietol uviesť. Pripomenul, že vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci pre trestný čin všeobecného ohrozenia a v súčasnosti zhromažďuje dôkazy. Nikoho zatiaľ neobvinil.
Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Ak by sa potvrdilo, že tento čin spáchal opakovane v krátkom čase za sebou, hrozilo by mu väzenie na osem až pätnásť rokov.
* * *
Fosgén použili už počas 1. svetovej vojny
(rp)
Bojové plyny sa masovo začali používať počas prvej svetovej vojny. Najhojnejšie ich používali Nemci, ale nezaostávali ani ich protivníci. Spočiatku nebola proti plynu žiadna ochrana, vojaci masovo umierali. Stávalo sa aj to, že niektorá z bojujúcich strán zle odhadla prúdenie vzduchu a vietor zavial smrteľne jedovatý plyn nad vlastné vojská.
Ako prvý sa používal chlór, asi najznámejší bol yperit. V roku 1917 bol pri Verdune prvýkrát použitý aj fosgén. Použili ho Nemci. Objavili ho už v roku 1812. V porovnaní s ostatnými bojovými plynmi bol fosgén zákernejší. Staršie typy plynov vyvolali rýchlo kašľanie a každému bolo jasné, že sa nadýchol niečoho nebezpečného.
Fosgén vraj začal účinkovať o čosi pomalšie, vojaci si prvé príznaky otravy všimli až po istom čase, a preto vdýchli do pľúc viac plynu. Následky sa prejavovali až neskôr a boli vážnejšie - vojaci zomierali do 24 hodín od vdýchnutia jedu. Aby boli účinky chemických zbraní účinnejšie, armády ich miešali a vytvárali tak účinnejšie zmesi.
* * *
Plyny nikto nevyrába
(mož)
"Tieto látky sa dajú vyrobiť v jednoduchých podmienkach z dostupných látok," povedal hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič. "Nachádzajú sa vo viacerých podnikoch a nepodliehajú deklarácii. Je možné ich bežne objednať od chemických podnikov, ktoré ich dodávajú ako chemikálie."
Podľa ministerstva hospodárstva neexistuje na Slovensku firma, ktorá by fosgén a chlórpikrín vyrábala.
Fosgén je dusivá bezfarebná látka. Pri teplote okolo 8 stupňov Celzia je kvapalná, pri vyšších teplotách sa mení na plyn. Ak je ho malé množstvo, tak pri izbovej teplote sa zmení na plyn za niekoľko sekúnd. Páchne ako čerstvo pokosené seno.
Chlórpikrín je žlto-zelený v kvapalnom a plynnom stave. Z jedného stavu do druhého prechádza dlhšie ako fosgén.
* * *
Banka zavolala políciu po štyroch hodinách
(mož)
O štvrť na päť prišlo všetkým šiestim pracovníkom, ktorí boli v Poštovej banke, zle. Odišli k lekárovi. Políciu však vedúci bezpečnosti v banke zavolal až desať minút po ôsmej večer, čiže po štyroch hodinách. Hovorca banky Ján Onda. "Nie je to dlhá doba. Pracovníci išli na vyšetrenie, lekári konštatovali, že nie sú ohrození. Trvá to určitý čas. Keď sa to skončilo, vedúci expozitúry zavolal šéfovi bezpečnosti, ten situáciu vyhodnotil a zavolal políciu."
Pracovníci sú podľa Ondu v poriadku, preto dnes ráno nastupujú do práce. "Ani zamestnanci nechceli robiť paniku, pokiaľ nemali výsledky od lekárov."
Banka aj pošta pri vyšetrovaní úzko spolupracujú s políciou, prijali vraj prísnejšie bezpečnostné opatrenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.