terapeutický výskum. Profesor Wilmut zo škótskeho Roslinovho inštitútu požiadal o udelenie licencie na klonovanie buniek pacientov, ktorí trpia motorickým neurodegeneratívnym ochorením.
Wilmut zdôraznil, že jeho tím nemá v úmysle "produkovať" klonované deti. Vedci budú používať len embryá v ranom štádiu, keď ich tvorí len zhluk zhruba 200 buniek, ktoré voľným okom bez pomoci mikroskopu ani nevidno a ktoré nemajú žiadne charakteristické ľudské črty. Pri motorických neurodegeneratívnych ochoreniach dochádza k odumieraniu nervových buniek, ktoré ovládajú pohyb v mozgu a mieche. Polovica z chorých zomiera do 14 mesiacov od stanovenia diagnózy. Vedci z Roslinovho inštitútu by chceli zistiť, čo zapríčiňuje odumieranie týchto buniek.
Británia ako prvá krajina na svete legalizovala terapeutické klonovanie v roku 2001. Licenciu vydáva špeciálny Úrad pre fertilizáciu a embryológiu pre každý projekt osobitne. Prvú licenciu už získala univerzita v Newcastli, ktorá by chcela klonovaním získať bunky produkujúce inzulín a tie transplantovať diabetikom. Takéto výskumné projekty sa ale nepáčia odporcom potratov a konzervatívnym biológom, pretože vedci pri nich využívajú bunky embryí. Vedecké ústavy, ktoré dostanú licenciu však musia dodržiavať prísne podmienky: smú vyklonovať embryo len za jediným účelom - aby z neho získali kmeňové bunky pre vedecký výskum. Embryo preto môže mať maximálne 14 dní, čo znamená, že ďalej už rásť nesmie a vedci musia jeho vývoj ukončiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.