fantáziu, ale nechce sa veriť. Isté je, že väčšiu pozornosť ako výsledky vyšetrovania na seba zatiaľ strhávajú pochybenia štátnej moci pri informovaní verejnosti.
Je naprosto evidentné, že oficiálna policajná správa päť dní po prvom incidente nemá miesto v slušnej demokracii. Také mravy sú známe z Ruska, kde po teroristickom útoku v divadle Dubrovka (asi 190 mŕtvych) štátne orgány tajili zloženie a pôvod plynu, ktorý použili bezpečnostné zložky pri "oslobodzovaní" rukojemníkov. Lekári, ktorí ošetrovali postihnutých, preto nevedeli, aké liečebné postupy nasadiť a v nemocnici umierali ľudia, ktorí azda mohli prežiť. Nevieme, čo hovoria ruské zákony (a či vôbec pre takýto prípad jestvujú), na Slovensku však existuje ústavná povinnosť orgánov verejnej moci informovať čo najskôr. Výhovorku, že ministerstvo vnútra nemohlo nič medializovať dovtedy, kým nebudú k dispozícii laboratórne rozbory plynu, rozbili vojenskí chemici, podľa ktorých súčasné možnosti dovoľujú zistiť fosgén a chlórpikrín za tri minúty (či tak nejako). Úradné zdôvodnenie meškania, že vyšetrovatelia dostali oficiálnu správu až o päť dní, nevyviňuje políciu, len rozširuje zodpovednosť aj na vojakov. Možno.
Klienti pertžalskej pošty, ktorí skončili na ambulantnom ošetrení, mali skrátka šťastie, že plyny neboli v živutonebezpečných koncentráciách. Lebo ani lekári údajne nedostali od polície informácie a o (pravdepodobnom) zložení bojovej látky sa dozvedali z tlače... Ako výhovorka veľmi neobstojí ani vysvetlenie hovorcu Ažaltoviča, že o zverejnení pre obyvateľstvo významných informácií rozhoduje vyšetrovateľ. No - vyšetrovateľ je ten prvý, kto by mal poznať a ctiť zákony... Môžeme debatovať o tom, že existuje x káuz, v ktorých by zverejnenie skomplikovalo či znemožnilo ďalšie vyšetrovanie. A pre takéto prípady existujú určité vnútorné pravidlá, ktoré zákon upravujú (zužujú právo na informovanie). V poriadku - pri všetkej úcte k polícii v tejto kauze ale nevidieť vyšetrovaciu verziu, ktorá by k utajovaniu mohla viesť. Veď ak sú tieto plyny identifikovateľné za pár minút a dajú sa vyrobiť (tiež podľa chemikov) aj domácky, sotva môže ovplyvniť vyšetrovanie informácia, že to policajti zistili... To chceli páchateľovi odkázať, že nevedia, akým smerom sa vydať, aby nezametal za sebou stopy? Naozaj ťažko rozumieť predsedovi BB výboru Kaliňákovi, ktorý zatĺkanie ospravedlňuje so zdôvodnením, aby "sa nebránilo vyšetrovaniu". Ako môžu základné informácie v tejto konkrétnej kauze škodiť? Možno môžu, ale nech aspoň naznačia dôvod...
O zlyhaní koordinácie kompetentných zložiek hovoria všetci nezávislí experti. Následky zamorenia nie sú veľké, v pracovnej schopnosti sú už všetci, ktorí sa látky nadýchali. Pokiaľ nedôjde k ďalšej repríze, kauza vydymí asi podobne, ako nález nástražného výbušného systému v kontajneri pred niekoľkými mesiacmi tesne pred začiatkom Parlamentného zhromaždenia NATO. V Bratislave nejde o život - zatiaľ. Bolo by však veľmi zlé, keby do stratena vyšumelo aj stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Najrozšírenejšia verzia hovorí, že páchateľom bude nejaký blázon, ktorý sa zabáva. Možné to je - pokiaľ na tretí pokus nebude požadovať nejaké peniaze... V zahraničí už také šialenstvá boli - najprv "blázon" vystrašil verejnosť, aby ukázal, že nežartuje, a potom sa kdesi našiel odkaz, že ďalší pokus už bude naostro. Ale nemusíme sa obávať, ak dostane - napríklad - 10 miliónov... Alebo sto.
Strašidelnú predstavu, že by na Slovensku začínala fungovať nejaká bunka Al-Káidy, môžeme asi naozaj vypustiť. Takéto "neškodné" akcie majú ďaleko k metódam islamistov, ale aj skutočných teroristov iného pôvodu. Na mozog útočí iný chrobák. Posledné správy SIS o bezpečnostnej situácii upozorňujú na hrozbu teroristických úderov na Slovensku dosť vypuklo. Vypuklo a akosi neorganicky preto, lebo podľa bezpečnostného analytika Samsona sú formulácie SIS "len indície a nepotvrdené obavy, ku ktorým chýbajú akékoľvek hmatateľné dôkazy". Nielen Samson, ale viacerí už dlhšie podozrievajú SIS z toho, že zvýrazňovaním teroristickej hrozby (ktorá sa naozaj nesmie podceňovať) upozorňuje na svoje finančné požiadavky. Pričom práve vrcholí koaličná roztržka o prioritách rozpočtu na budúci rok a niektorí poslanci už sušia pozmeňovacie návrhy na zvýšenie v kapitole tajnej služby. Najďalej zašla správa SIS o bezpečnostnej situácii v SR za prvý polrok, kde sa píše, že "boli zaznamenané aktivity teroristov na Slovensku alebo smerom k Slovensku". Aké? Ani slovo sa nedozvieme. Že by toto?
No - ďalej nešpekulujme. Bolo by len naivné si myslieť, že posledný blázon zo štátnej služby odišiel s Ivanom Lexom...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.