Pokým sa obe po príchode domov radostne vítali s rodinami, neutíchali otázky o údajnom výkupnom vo výške milión dolárov. Simona Torrettová hovorila krátko s novinármi pred bytovkou na predmestí Ríma, kde žije jej rodina. Niekoľko hodín predtým, v noci navčera, pricestovala do talianskej metropoly spolu s tiež 29
Obe Talianky uniesli spolu s dvoma tiež prepustenými irackými spolupracovníkmi 7. septembra z bagdadskej pobočky ich organizácie Un Ponte per... (Most do...), ktorá v Iraku pracuje na vodných projektoch a pomáha irackým deťom. Podľa správ talianskym vyšetrovateľom po návrate povedali, že väčšinu zajatia strávili so zaviazanými očami. "Naši únoscovia boli presvedčení, že sme špiónkami, v Bagdade, aby sme získali informácie," citovali ich médiá. Prístup únoscov sa však podľa nich "podstatne" zmenil, keď pochopili, že sú členmi humanitárnej skupiny.
Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini, ktorý v rámci úsilia o ich prepustenie navštívil viacero blízkovýchodných metropol, kategoricky poprel správy o výkupnom. Predseda parlamentného výboru pre zahraničné vzťahy Gustavo Selva však novinárom povedal, že podľa neho zaplatené bolo, hoci to vláda popiera. Zástupcovia kuvajtských novín ar-Rai al-Áam, ktoré v posledných dňoch priniesli správy o blížiacom sa prepustení rukojemníčok i výkupnom, dnes talianskemu štátnemu rozhlasu taktiež povedali, že bolo zaplatené a že rokovania prebiehali v Bagdade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.