najnovšia novela zákona o sociálnom poistení, ktorú včera schválil vládny kabinet.
Návrh predložený rezortom práce mení zároveň aj zákon o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý nadobudne účinnosť len od 1. januára budúceho roku. Podľa rezortu práce vyplývajú navrhované zmeny z aplikačnej praxe Národnej banky Slovenska, Úradu pre finančný trh a Sociálnej poisťovne (SP). Reflektujú tiež na poslanecké návrhy, ktoré prešli pri schvaľovaní oboch zákonov v parlamente, pričom dopad na rozpočet Sociálnej poisťovne (SP) sa predpokladá v budúcim roku na úrovni približne 370 miliónov Sk. Dodatočné budúcoročné výdavky, ktoré spôsobí valorizácia sociálnych dôchodkov, sa predpokladajú vo výške 9 miliónov korún, ich rozpočtové krytie je však zabezpečené v rámci prostriedkov na nesystémové dávky sociálneho poistenia a nemali by tak klásť ďalšie nároky na štátny rozpočet. Valorizácia sociálnych dôchodkov, ktoré momentálne poberá asi 4 600 ľudí, sa bude po schválení novely uskutočňovať každoročne k 1. júlu a to o rovnaké percento ako u ostatných typov penzií. Sociálne dôchodky, ktorých výška teraz dosahuje len 4 210 Sk, dostávajú penzisti, ktorí nenadobudli nárok na žiaden iný dôchodok a v tomto roku ich štát nijako neupravil. Novela prináša tiež rozšírene okruhu osôb, ktorým sa za každé nezaopatrené dieťa znižuje sadzba odvodov na starobné poistenie do SP o 0,5 %, aj o samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a tiež dobrovoľne poistených ľudí. Najmä SZČO a tiež nezamestnaní by mali profitovať aj z možnosti predĺženia rozhodujúceho obdobia na výpočet dôchodku až do roku 1984 v prípade, že ich priemerný mzdový bod nedosiahne ani hodnotu 1. Týkať sa to bude tých, ktorí odídu do penzie do roku 2008, pričom týmto opatrením získajú šancu na vypočítanie vyššieho dôchodku.
Ministerstvo v návrhu premieta aj iniciatívu rezortu financií, aby SP mohla presúvať disponibilné zdroje medzi jednotlivými svojimi fondmi aj v roku 2005 a 2006. Na krytie výpadku, spôsobeného spustením kapitalizačného dôchodkového piliera, by jej tak spočiatku mali stačiť vnútorné zdroje a od štátu by mala potrebovať peniaze prvýkrát až v roku 2007.
Novela upravuje aj to, že príspevky od občanov, vybraté na starobné sporenie, bude SP viesť na osobitnom účte v Štátnej pokladnici a nie v Národnej banke Slovenska, ako to je v súčasnom znení zákona. Ako potvrdil hovorca rezortu práce Martin Danko, pochybnosti SP o technickej pripravenosti NBS sa totiž ukázali ako opodstatnené a navyše všetky účty SP by mali byť v budúcom roku vedené v Štátnej pokladnici.
Pripravená novela zákona o kapitalizačnom dôchodkovom pilieri, ktorá by rovnako mala nadobudnúť účinnosť od januára 2005, okrem iného zvyšuje frekvenciu bezplatného prestupu medzi dôchodkovými správcovskými spoločnosti (DSS) na raz za polrok. Momentálne dáva zákon sporiteľovi možnosť vymeniť DSS bezplatne raz ročne, pričom ministerstvo chce navrhovanou zmenou zúžiť priestor na špekulatívne výmeny a na to, aby DSS lákali ľudí k prestupu za rôzne darčeky. Zjednodušením by sa zasa mal v zákone posilniť súkromný charakter úspor na osobných dôchodkových účtoch klientov a zvýšiť ochrana ich majetku. Rieši sa aj otázka kapitálovej primeranosti DSS, pričom na základe pripomienky stanovila vláda potrebný objem vlastných zdrojov na celkovom majetku DSS vo výške minimálne 70 %.
Rovnako novela upravuje výber DSS zo strany SP, ak tak neurobí samotný sporiteľ. Pokiaľ neuzavrie zmluvu o sporení do 30 dní od termínu, kedy mu vznikla účasť v systéme, SP mu určí tú DSS, ktorá bude mať najnižší poplatok za správu konzervatívneho dôchodkového fondu. Klient, ktorému vyberie DSS poisťovňa, sa totiž zo zákona automaticky stáva sporiteľom v spomínanom, najmenej rizikovom fonde. Dohľadu Úradu pre finančný trh budú podľa návrhu podliehať aj fyzické osoby a firmy, ktoré vykonávajú propagačnú činnosť a reklamu v dôchodkovom sporení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.