Gudrun Schrury
Vydavateľstvo Kalligram
Pod nechtami je ružová, na perách eroticky červená, s ňou sčervenieme od hanby, radosti či horúčavy: krv. Kto sa zaoberá červenou farbou, hneď si všimne "podivuhodnú šťavu", ktorá ľudí odjakživa fascinuje aj desí. Gudrun Schuryová, nemecká spisovateľka a lektorka literatúry na univerzite v Bambergu, sleduje stopy krvi v náboženstve aj mytológii, v umení a bežnom živote: od mafiánskych zvykov cez Snehulienku, legendy o upíroch, Starý zákon a Červený kríž. Čítanie, ktoré čitateľom sprostredkúva to, čo autorka konštatuje v úvode: "To, že sme nádobou na krv, si uvedomíme, až keď v nej vznikne diera."
Hlad a hojnosť
Massimo Montanari
Vydavateľstvo Kalligram
Jeden z najuznávanejších talianskych historikov, Massimo Montanari, profesor medievalistiky na Bolonskej univerzite, načtráva európske dejiny z perspektívy jedla, výživy, hojnosti a hladu, a kánonov stravovania. Slovenským čitateľom prináša tento pohľad na európsku históriu a identitu v čase, keď na Slovensko práve prišiel hlad po kultúre a estetike jedenia.
Táto kniha má veľmi ambiciózny cieľ. Prostredníctvom skúmania stravy, zabezpečovania potravinových produktov a spôsobov výživy chce obsiahnuť veľmi veľa: možno celé dejiny našej civilizácie, ktoré mnohé tváre (ekonomická, sociálna, politická, kultúrna) boli vždy priamo a úzko späté s problémami výživy.
Temné záležitosti
Phillip Kerr
Slovart/Edícia: Beletria
Sprisahanie proti záujmom štátu, zneužívanie tajných služieb, sledovanie, korupcia, čudné praktiky v parlamente, rozkrádanie majetku, krivé obvinenia, úkladné vraždy... Nedajte sa pomýliť dej románu sa odohráva roku 1696 v nebezpečnom, špinavom a značne skazenom Londýne. Zavraždený má byť Sir Isaac Newton. Britský autor Philip Kerr zasadil príbeh tejto napínavej knihy do 17. storočia, keď sa popri „bežnom" kradnutí majetkov a „bežných" intrigách v Anglicku začína realizovať zločinný plán anglikánskej náboženskej čistky zameranej na fyzickú likvidáciu londýnskych katolíkov. Jedným zo zavraždených má byť aj Sir Isaac Newton. Muž, ktorý nebol iba vedcom, ale od roku 1696 bol aj správcom kráľovskej mincovne, ktorá popri iných štátnych a verejných inštitúciách (napr. zverinci) sídlila v slávnom londýnskom hrade zvanom The Tower. Práve onoho roku 1696, keď Newton nastupuje do úradu, sa mincovni nevodí práve najlepšie. Vysoké náklady, ktoré panovník míňa na dlhotrvajúcu vojnu s Francúzskom, sa vo veľkom kryjú razbou nových peňazí v Toweri, ibaže v mincovni sa dejú aj záhadné veci. Podivnými cestami sa strácajú veľké sumy a zomierajú ľudia.
Autor: Miazga života
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.