to Paul Manger a Guinevere Stafneová z University Witwatersrand v Johannesburgu, ktorí však pre tento fenomén nemajú vysvetlenie. Obaja sa domnievajú, že zvieratá pravdepodobne vnímajú sily vyvolané rotáciou Zeme, uviedol časopis Nature.
Nielen delfíny žijúce v zajatí, ale aj exempláre vo voľnej prírode plávajú v spánku v kruhu. V takomto stave odpočíva len jedna polovica mozgu, takže môžu bez problémov plávať. Vedci doteraz pozorovali, že väčšina delfínov pri tom robí kruhy zľava doprava.
Predpokladali, že za to môže anatómia týchto živočíchov, napríklad asymetrický mozog. S takýmto vysvetlením však Manger nesúhlasí. Výskumník pôvodom zo Švédska si všimol, že všetky pozorovania o delfínoch plávajúcich proti smeru hodinových ručičiek boli urobené na severnej pologuli. Po príchode do Juhoafrickej republiky pozoroval štyri noci zvieratá v jednom delfináriu. Zistil, že delfíny plávali viac ako 80 percent času v smere pohybu hodinových ručičiek.
Ak sa delfíny naozaj pohybujú inak vo fázach odpočinku, možno vnímajú Coriolisove sily, ktoré sú výsledkom zemskej rotácie. Tieto sily napríklad zapríčiňujú rozdielny pohyb vodných más na obidvoch pologuliach. "Keď sa takto špecificky správajú oceánske prúdy, potom je mysliteľné, že na to reagujú aj delfíny," konštatoval David McIntyre, odborník na Coriolisove sily z Oregonskej štátnej univerzity.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.