existujúci maratón v Európe mal svoj domov v Grécku. A vypočítajte si, ktoré výročie by slávil, keďže Feidipidus ho zabehol v r. 490 pred naším letopočtom.
To však Grékom nenapadlo, ale inžinier Vojtech Bukovský vymyslel maratón, ktorý sa opakuje doteraz, a tak sa najstarší maratón v Európe beží v Košiciach. Je to aj "vďaka" tomu, že aj keď sa nejaké iné maratóny v Európe začali bežať už skôr, žiaden z nich si neudržal každoročnú tradíciu. V Košiciach sa naopak bežalo dokonca aj za vojny, iba roky 1938 a 1940 boli výnimkou kvôli naozaj pohnutým udalostiam. Vojnové ročníky však organizátori odmietli započítavať.
Ak košický maratón je najstarší v Európe, potom je aj 2. najstarší na svete po bostonskom, ktorý sa bežal prvýkrát v r. 1897. Už rok predtým sa beh na 42,195 km stal olympijskou disciplínou pre mužov. Na augustovej olympiáde r. 1924 ho odtiaľ odkukali Košičania, aby už o tri mesiace, 28. októbra, na štátny sviatok 6. výročia Československej republiky o 12.00 hod. odštartovalo 8 vytrvalcov, z ktorých dobehlo 7. Najlepší z nich Karol Halla utekal 3 hodiny a stal sa víťazom maratónu, ktorý sa volal Slovenský. Slovenský medzinárodný maratón, Maratón slobody, Maratón mieru, Medzinárodný maratón či Medzinárodný maratón mieru - to boli ďalšie názvy toho istého behu.
A aj keď sa názov menil, mesto diania Košice sa stále opakovalo. I vďaka tomu sa zafixovalo do pamäti mnohým vynikajúcim bežcom zo všetkých svetadielov. Preto sa organizačný výbor rozveselil, keď prisľúbil účasť Juan Carlos Zabala z Južnej Ameriky, ktorý o rok po Košiciach vyhral na olympiáde, alebo Afričan Abebe Bikila, ďalší olympijský víťaz.
Mimochodom, niektorí maratónci, to sú takí páni, že už len ak vôbec prídu na nejaký svetový maratón, dostávajú mastné štartovné. A tak je pre nich maratón v Košiciach skvelou príležitosťou spraviť si meno a aj zarobiť na výbornej trati. Od r. 1988 už iba na vnútromestskom okruhu, čiže za stálej psychickej podpory divákov a bez prevýšenia. Potom na základe dobrého času u nás môžu zobrať ešte vyššie štartovné vo svete. Musia však dobre zvážiť, kde pobežia, lebo vrcholnú formu môžu zopakovať len 3 - 4-krát za rok.
Na rozdiel od iných miest, kde maratóny finančne skrachovali, v Košiciach ponúkajú stále vyššie odmeny za 1. miesto a ešte vyššie za traťový rekord. Takže na vašom mieste by som začal trénovať. A ak to nestihnete, je tu ešte polmaratón, minimaratón (4,2 km), ale aj maratón vozičkárov či tých, čo bežia na kolieskových korčuliach, všetko pre ženy i mužov. Takže v prvú októbrovú nedeľu je vždy na čo sa dívať a koho povzbudzovať. Najzdravšie je ale povzbudzovať seba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.