a Lewisa z obdobia 1801 až 1806. Typický je bizón, ktorý predstavuje kus histórie. Je to dôvod, prečo tejto zaujímavej štátovke venujeme pozornosť. Statočný priekopník Lewis, priekopník a znalec indiánskych kmeňov sa stal guvernérom Louisiany. Starší Clark bol menovaný guvernérom severozápadného teritória a hlavným komisárom pre indiánske záležitosti.
Štátovka na snímke má dobre zladené farby. Červená rytina je doplnená veľkou karmínovou pečaťou, hodnotovým číslom a číslovačom. Na lícnej strane dominujú portréty cestovateľov a samozrejme bizón. V dobe vzniku štátovky bola v USA politická situácia dosť zložitá. V januári 1901 nastúpil na americký prezidentský post Theodore Roosevelt, s ním prišiel aj nový politický smer. S vydaním štátovky s námetom americkej námornej sily nesúhlasil, tak sa na lícnu stranu dostali spomínaný cestovatelia a bizón.
Bizón, americký dvojkopytník žil v 18. a 19. storočí na severoamerických prériách v počte asi 60 miliónov kusov. Predstavoval nevyčerpateľnú zásobu mäsa, zároveň škodil rozvíjajúcemu sa poľnohospodárstvu. Ich počet ubúdal a v roku 1901 ostalo nažive len 21 kusov. Prišiel Rooseveltov plán na záchranu tohto zvieraťa, došlo k zriadeniu viacerých rezervácií. Bizón sa stal chráneným a v roku 1974 ich žilo 40-tisíc kusov. Bizóna na štátovku nakreslil Charles Knight z amerického prírodovedeeckého múzea. Rytecké práce vyhotovil Marcus W. Baldwin a podobizne cestovateľov významný rytec G. F. Smilie.
Americké platidlá tvoria samostatnú skupinu bankoviek, ktoré sú obľúbené. Nie je možné vyzbierať celé série. Zberatelia sa väčšinou špecializujú na určité obdobie, prípadne na niektoré nominály. Najčastejšie sa vyskytujú jednodolárovky, ide o nízky nominál, na ktorom nájdeme všetko čo na vyšších nomináloch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.