napríklad u poľovníkov, ktorí sa aj na našich safari pretekajú v defilé elegantných pohotovostných fľaštičiek, inak však aj v prípade týchto nápojov treba rešpektovať vžité pravidlá.
Zopakujme si, že liehoviny sa delia na: a) destiláty - sem patria koňak, brandy, gin, whisky, vodka..., b) likéry, ku ktorým radíme becherovku, demänovku, griotku, fernet a iné. Oboje sa podľa vžitých obyčají nalieva v množstve 2 - 5 cl a vôbec nie je jedno, do čoho destilát či likér nalejeme. Aj laici dnes vedia, že medzi najčastejšie používané poháre na liehoviny patria napoleonky, whiskovky, poháriky na likéry a obrie čaše. Nie je ťažké zapamätať si, že do whiskoviek patrí whisky, ktorú treba podávať s kockou ľadu a niektorí si dolievajú sódu. Do napoleoniek nalievame koňaky a brandy, tekutinu netreba chladiť a čašu držíme v dlani. Likér slúži často ako aperitívový nápoj.
V nóbl spoločnosti hostitelia liehoviny počas jedla nepodávajú, vhodné sú starostlivo vybraté a s menu skombinované biele alebo červené vína. Liehoviny je náležité servírovať až po skončení konzumácie jedál - najčastejšie po káve. Pri podávaní je vhodné priložiť k poháriku s liehovinou aj ďalší, s dobre vychladenou sódou.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.