cieľom tohto osvetového projektu je podnietiť u verejnosti záujem o starostlivosť o svoje zuby a celkove o ústnu hygienu. Na tomto projekte sa zúčastňuje v rámci Slovenskej republiky vyše 700 stomatológov. Počas tohto Mesiaca tak ako v minulom roku, budú mať možnosť záujemcovia požiadať o preventívnu prehliadku a to v tých zubných ambulanciách, z ktorých sú zubní lekári zapojení do projektu. Do ambulancie môžu prísť bez objednania v určených ordinačných hodinách.
Zoznam do projektu zapojených zubných lekárov je na internetovej adrese www.colgate-profesional.sk a na bezplatnej infolinke 0800 109 209.
Bez ohľadu na to, či je alebo nie je Mesiac zdravých zubov, mali by sme dodržiavať zásady správnej zubnej hygieny. Je to jedna z najdôležitejších vecí, ktorú môžeme pre svoje zuby a ďasná urobiť. Nielenže zdravé zuby vyzerajú dobre, ale tiež umožňujú správne rozprávať a bezproblémovo jesť. Zdravá ústna dutina je dôležitá pre celkový pocit pohody. Kroky k dosiahnutiu čo najmenšieho rizika ochorenia zubov či ďasien, na ktoré by ste nemali zabúdať medzi pravidelnými návštevami zubného lekára, sú celkom jednoduché. Zuby by sme si mali starostlivo čistiť dvakrát denne a raz za deň použiť dentálnu niť. Strava by mala byť vyvážená a množstvo pochutín a sladkostí, ktoré skonzumujeme, minimálne. Samozrejmosťou je používanie zubnej pasty s fluoridom a na odporučenie lekára takisto vyplachovanie úst ústnou vodou.
Starostlivé vyčistenie zubov vyžaduje najmenej dve až tri minúty, teda 120 - 180 sekúnd! Mnohí z nás si tak dlho zuby čistiť nevydržia. Aspoň pre začiatok je vhodné stopnúť si čas pre budúcno. Pri čistení sa treba obzvlášť sústrediť na ďasná, zadné zuby, oblasti okolo výplní, koruniek a na ďalšie, prípadne sa zotavujúce časti ústnej dutiny.
Postup pri čistení
1. Nakloňte kefku zhruba do uhla 45° proti ďasnám a stierajte povrch zubov od ďasien cez krčok ku korunke zuba (od červeného k bielemu). Starostlivo čistíme zub za zubom celý zubný oblúk v hornej i dolnej čeľusti.
2. Rovnako postupujeme i na vnútornej strane zubov (jazykovej). Pomocou krátkych ťahov spredu dozadu vyčistíme i žuvacie plôšky zubov.
3. Jemne vyčistite jazyk, aby ste odstránili baktérie a osviežili svoj dych.
Zubná pasta a kefka
Zubná pasta je nesporne veľmi dôležitá. Dnes je na trhu nepreberné množstvo rôznych druhov pást s rozdielnym zameraním. Napríklad proti zápalu ďasien, zubnému kameňu, s bieliacimi účinkami, na citlivé zuby a pod. V súčasnosti existujú i tzv. multibenefitné zubné pasty, ktoré ponúkajú celý rad účinkov naraz a vďaka unikátnej kombinácii účinných zložiek pôsobia priaznivo v ústnej dutine i po jedle a pití, teda dlhodobo.
Aký typ kefky použiť? Väčšina zubných lekárov súhlasí s tvrdením, že kefka s mäkšími štetinkami je najlepšia na odstránenie zubného plaku a zvyškov jedál zo zubov. Odporúčajú sa takisto kefky s malou hlavičkou, pretože dosiahnu na väčšiu oblasť ústnej dutiny vrátane ťažko dostupných častí. Pre niekoho je však vhodnejšia kefka s tvrdšími štetinkami. Lepšie vyčistí povrch zubov a ocenia ju predovšetkým tí menej zruční z nás. Odporučiť by ju však mal zubný lekár.
Zubná kefka by mala byť nahradená novou, len čo sa ukáže akékoľvek opotrebovanie, maximálne však po troch mesiacoch. Takisto je rozumné zaobstarať si novú po chorobe či prechladnutí. Na štetinkách sa totiž usadzujú mikróby, čo by mohlo zapríčiniť návrat choroby.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.