Balkóny
Po uprataní letnených rastlín, zostanú na balkónoch a terasách trvalky odolné proti mrazu. Napriek prirodzenej odolnosti potrebujú na zimu ochranu, najmä ich koreňový bal. Pri pestovaní na hriadke rastlina korení hlbšie, takže korene chráni pomerne hrubá vrstva pôdy. Ku koreňovému balu v nádobe má mráz prístup zo všetkých strán, preto ho treba chrániť. Možností máme viac. Nádobu obalíme slamenou rohožkou alebo jutovinou, bublinkovou fóliou a podložíme doskou z polystyrénu alebo dreva. Výhodné je umiestniť črepník do väčšej nádoby a medzipriestor vyplniť vhodnou izoláciou, ako je keramzit, slama, lístie a iné. Viac menších nádob sa dá umiestniť do debničky, vyplnenej izolačným materiálom.
Črepníky v zime
V čase prvých mrazov odstraňujeme letnú výzdobu z balkónov a terás. Črepníky i ďalšie nádoby po letničkách vyprázdnime, riadne vymyjeme, vysušíme a suché uložíme na zimu. Mnohé i dekoratívne terakotové črepníky nie sú vždy odolné proti mrazu, preto ich nenechávame vonku.
Orechy
Zber vlašských orechov ovplyvňuje zber a sušenie. Kvalitné sú tie, ktoré riadne dozrejú a spadnú neobíjané a sušia sa v tenkej vrstve na vzdušnom mieste. Sušenie pri teplotách nad 25 °C zvyšuje obsah horkých látok v jadrách.
Bobule
V jeseni svietia na kroch a stromoch vo voľnej prírode červené, čierne i oranžové bobule. Úrodu využije najmä vtáctvo. Mnohé z týchto druhov sa dobre uplatnia aj v záhrade, napríklad drieň, ruža, baza čierna, hloh, jarabina, arónia. Výhodou pestovania týchto drevín je ich nenáročnosť a to, že úrodu môžeme, ale ani nemusíme oberať. Oceníme to najmä v záhradách, ktoré máme ďalej od trvalého bydliska, pri chatách a chalupách. Plody sú vhodnou surovinou na prípravu rôznych zaváranín, štiav, sirupov, želé, kompótov i likérov. Čo zostane na strome, bude v jeseni a v zime potravou pre vtáctvo.
Rýľovanie
Otázka stará asi ako obrábanie pôdy. Odpoveď závisí predovšetkým od pôdnych podmienok. Ťažké pôdy vyžadujú základné spracovanie už v jeseni. Pôdu ponechanú cez zimu v hrudách pomôže spracovať mráz. Voda v pôde premenená na ľad potrhá hrudu na menšie kúsky a na jar sa ľahšie pripraví na sejbu a výsadbu. Ľahšie pôdy môžeme rýľovať i na jar, ale strácame tým časť zo zimnej zásoby vlahy.
Trávnik
Machu sa darí na vlhkých stanovištiach a v trávnikoch pestovaných v tieni starších stromov alebo budov. Obmedziť jeho výskyt môžeme nielen vápnením a častým vyhrabávaním, ale aj opakovanou aplikáciou špeciálnych prípravkov Antimuscus alebo Trastim potláčajúcich rast machu.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.