závisí od miestnych klimatických podmienok, ako aj od zabezpečenia komponentov do zimnej kŕmnej dávky. V každom prípade sa snažíme čo najdlhšie kŕmiť sortimentom, ktorý nám poskytuje neskorá vegetácia.
Základom kŕmnej dávky sú v tomto období viacročné krmoviny (ďatelina, lucerna), ktoré po výdatných jesenných dažďoch "ožili". Môžu sa podávať aj po príchode slabších mrazov. Skrmovať môžeme tiež neskoré hybridy kukurice, miešanky a perko. Popri dobrej výživnej hodnote obsahujú aj vyššie percento vlákniny. Vhodné sú preto ako prechodné krmivá do zimného obdobia, aj keď ich nutrie horšie prijímajú práve kvôli väčšiemu obsahu vlákniny. Vhodnými plodinami, ktorým neuškodia ani silnejšie mrazy sú kaleráb gigant, kŕmna kapusta a ružičkový kel.
Zber cukrovej a kŕmnej repy umožňuje skrmovanie listov a skrojkov. Do kŕmnej dávky ich treba zakomponovať v menšom objeme, lebo vo väčšom množstve vyvolávajú zažívacie poruchy a hnačky. Taktiež môžeme zvieratám predkladať zdeformovanú koreňovú zeleninu a jej listy, ktoré ale nesmieme skladovať dlhšie na kope, lebo sa ľahko zaparia, podliehajú hnilobe a zaplesneniu. Zeleninový odpad znečistený zeminou alebo namrznutý vylúčime z jedálnička.
Jeseň je charakteristická tiež dozrievaním jadrového ovocia, ktoré takisto môžeme zužitkovať na kŕmenie. Ide prevažne o ovocie nevhodné na konzumáciu; nesmie však byť nahnité ani napadnuté monilózou. Má síce nižšiu výživnú hodnotu a vyšší obsah vody, ale vhodne spestrí kŕmnu dávku. Na tento účel sú vhodné aj zvyšky ovocia po výrobe štiav a muštov, prípadne výlisky z paradajok, ktoré zapracujeme do šrotov.
Nutrie s veľkou obľubou konzumujú aj hroznové výlisky. Treba ich zásadne skrmovať v čerstvom stave, lebo rýchlo podliehajú kvasnému procesu a zaplesneniu. Ak máme väčšiu zásobu, výlisky rozložíme v tenkej vrstve na vzdušnom mieste a po vysušení postupne zapracovávame do zimného kŕmenia.
Jesennú kŕmnu dávku pozostávajúcu z čerstvého zeleného krmiva, zeleniny a ovocia treba doplniť zrnom alebo šrotmi. Ak skrmujeme klasovú kukuricu, môžeme obsah obilia a šrotov znížiť. Pri kotných a dojčiacich samiciach nahradí kukurica až polovičný podiel z jadrových krmív. Dospelým zvieratám počas fyziologického pokoja a starším mláďatám, ktoré sa dostávajú do kožušinovej zrelosti, môžeme uvedený podiel zvýšiť.
V každom prípade musí byť kŕmna dávka plnohodnotná aj obsahom minerálnych látok. Prechod na zimné kŕmenie má byť postupný, aby sa zažívacie orgány zvierat dostatočne prispôsobili na zmenu. Aj v týchto dňoch je ešte vhodné pripravovať zimné zásoby, napríklad zakladať špeciálne siláže, krechtovať zemiaky, koreninovú zeleninu, repu a zberať kukuričné šúpolie na ohryz alebo vetvičky z ovocných stromov, ktoré sme určili na likvidáciu.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.