Záhrady v súlade s prírodou
Pri nákupe v obchode so stavebným tovarom som zachytila rozhovor manželskej dvojice. Obdivovali keramickú pagodu a informovali sa, čo všetko možno kúpiť do japonskej záhrady. Z otázok bolo jasné, že o japonských záhradách toho veľa nevedia, chceli však mať niečo originálne, nevšedné. Keby sa stretli s takou pravou v Japonsku, asi by boli sklamaní jednoduchosťou a skromnou farebnosťou. Záhrady v krajine vychádzajúceho slnka nie sú totiž vyumelkované, ale snažia sa navodiť atmosféru hôr a vody. Na malých miniatúrnych plochách hory zastupujú neveľké skaly, vodu nahrádza piesok alebo štrk.
Najdôležitejším umeleckým odborom pri tvorbe väčších záhrad je bonseki, akési "pestovanie" kameňov. Japonci ich vyhľadávajú v prírode. Cenné sú tie, ktoré vďaka pôsobeniu vody a vetra nadobudli zaujímavé tvary. Musia mať vzhľad starobylosti, a ten si vyžaduje machový porast. Nesmie sa však na kameň pripevniť, ale ho treba na ňom vypestovať. Kým skalu umiestnia v záhrade, musí stráviť aj niekoľko rokov na mieste, kde získa patinu - mach. Až potom ho prenesú na určené stanovište. Takéto skaly majú veľkú cenu, považujú ich za národný poklad. Samozrejme, že tento postup neplatí pre bežné malé záhradky.
Záhradník sa musí riadiť krédom: o záhradu sa starať, ale neznásilňovať ju. Má ostať súčasťou prírody bez viditeľných zásahov ľudských rúk. Platí tu teda opak toho, čo v Európe, kde v období baroka kríky aj stromy pomocou nožníc nadobúdali (i dnes nadobúdajú) tvary, s akými sa v prírode nastretneme.
Pri tvorbe záhrad sa Japonci inšpirovali aj maľbami. Zen-budhistickí mnísi do exteriéru aranžovali kamene a rastlinstvo. Čo do farebnosti boli tieto plochy triezve. Vychádzali zo zásady, že v prírode je zriedkavejšie "na hromade" veľké množstvo kvetín odlišných farieb. Prednosť pred farebnosťou majú tvary. Túto zásadu uplatňujú aj pri aranžovaní kvetín či vetiev v interiéri.
Ako ťažko by sme u nás napodobnili čajový obrad, pri ktorom zohráva dôležitú úlohu každý predmet, škatuľka na čaj, naberačky, ale aj zariadenie čajovne, tak náročné je vytvoriť štýlovo čistú japonskú záhradu bez odborného poradcu. V našich podmienkach sa môžeme pokúsiť o japonský kútik, no mal by byť citlivo vsadený do zelene, aby bol v súlade s okolím. Známy odborník sa vyjadril, že japonské prvky v slovenských záhradách niekedy pôsobia ako lyžiarske topánky k plesovým šatám. Existuje však aj názor, že ak nám niečo v záhrade robí radosť a iným to neškodí, doprajme si to. Hoci malá výchova ku vkusu občas neuškodí.
Autor: ZLATA ČERNILOVÁ, Bratislava
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.