právomoci v ekonomickej oblasti za prevzatie zodpovednosti za riešenie navrhnuté samotnou školou. Nesúhlas s týmto obmedzením totiž vyjadrili Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) SR, Rada vysokých škôl (RVŠ) SR a Slovenská rektorská konferencia (SRK).
"RVŠ a SRK konštatovali vážne nedostatky a akceptovali, že VŠMU je v krízovom stave. Tým, že mi nedali súhlas na odobratie kompetencií v hospodárskej oblasti, vlastne prijali zodpovednosť za riešenie, ktoré je navrhnuté VŠMU," uviedol včera Fronc pred novinármi. Škole je ochotný odborne poradiť. "Visí tam meč 13 miliónov z predošlej kontroly. Je tam pôžička na hlavnú budovu 23 miliónov korún," spresnil. Do konca roka musí VŠMU vykryť dlh vo výške 11,8 milióna korún.
Aby ministrov návrh na obmedzenie pôsobnosti VŠMU v ekonomickej oblasti mal prejsť, musel by získať súhlas aspoň dvoch z troch stavovských organizácií vysokých škôl. Organizácie sa tak rozhodli na základe prístupných dokumentov, keď zvážili všetky skutočnosti. Domnievajú sa, že súčasný rektor VŠMU Ondrej Šulaj dokáže situáciu vyriešiť a dlh sa podarí odstrániť do konca semestra. Opreli sa aj o výsledky poslaneckého prieskumu poslancov parlamentného Výboru pre vedu, vzdelanie, kultúru, šport a médiá Ferdinanda Devínskeho, Dušana Jariabka a Tomáša Galbavého, ktorí takisto nenašli dôvod na uvalenie nútenej správy na VŠMU.
Deficit sa škole darí znižovať predovšetkým skracovaním úväzkov externých učiteľov a osobných príplatkov pedagógov. Do konca roka by tak škola mala ušetriť okolo šesť miliónov korún. Približne rovnakú sumu mieni vedenie VŠMU uvoľniť z vlastných zdrojov. Vyrovnanie zvyšku dlhu v hodnote takmer štyri milióny korún očakáva vedenie od úspor v oblasti tovarov a služieb.
Ekonomická situácia VŠMU zavinená bývalou kvestorkou bola natoľko vážna, že Fronc uvažoval ešte v auguste o zavedení nútenej správy. Tá by vedeniu školy odobrala právomoci v ekonomickej oblasti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.