predstavujú zdravotné riziko pre deti. Dočasný zákaz šiestich ftalátov zaviedla únia už v roku 1999 z obáv, že tieto organické chemické látky, ktoré sa používajú na zmäkčovanie PVC, môžu byť pre deti toxické.
Rozhodnutie ministrov na zasadnutí Rady pre konkurencieschopnosť zakazuje ftaláty natrvalo a prakticky vylučuje z trhu desiatky hračiek, ktoré obsahujú nebezpečné chemikálie. Mnohé z nich sa do Európy dovážajú z Ázie. „Je to začiatok konca mäkkého PVC. Konečne vlády EÚ uprednostnili zdravie detí pred záujmami priemyslu," privítala rozhodnutie britská zelená europoslankyňa Jill Evansová. „Je to krok správnym smerom, veď ide o zdravie tých najzraniteľnejších a existujú vedecké dôkazy, že tieto výrobky sú nebezpečné," dodala Caroline Hayatová z európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Podľa vedeckých dôkazov predstavujú niektoré zo spomínaných chemikálií vážne riziko pre zdravie deti, vrátane ich budúcej reprodukčných funkcií. Tri ftaláty budú na základe tohto rozhodnutia zakázané vo všetkých hračkách, ďalšie tri len v tých, ktoré sú určené pre deti mladšie ako tri roky a deti ich môžu vkladať do úst. Rozhodnutie ministrov musí ešte schváliť Európsky parlament.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.