Emmericková, ktorej vízie inšpirovali aj tvorcu filmu Umučenie Krista režiséra Mela Gibsona. Na Námestí sv. Petra vo Vatikáne sa včera zúčastnilo približne 30 000 veriacich z mnohých krajín, ktorí prejavili nadšenie nad beatifikačným prejavom Svätého Otca, prednesenom v latinčine. Na fasáde svätopeterskej baziliky viseli podobizne všetkých piatich blahorečených. Blahorečenie je posledným formálnym krokom na možné vyhlásenie beatifikovaných za svätých.
Ján Pavol vyhlásil, že 9. februára bude blahoslavená Anna Katherina Emmericková, chorá a v podstate nevzdelaná mníška. K jej smrteľnému lôžku, na ktorom mala vízie o posledných hodinách pred umučením Krista, prichádzalo množstvo pútnikov. Zomrela 9. februára 1824. Ďalším beatifikovaným je cisár Karol I., ktorý vládol Rakúsko-Uhorskej ríši v posledných rokoch prvej svetovej vojny. Napriek tomu, že po nastúpení na trón v roku 1916 sa snažil za nastolenie mieru, kritici tvrdia, že Vatikán nemá právo oceňovať monarchu, ktorí velil jednotkám bojujúcim s jedovatými plynmi.
* * *
Vatikán (TASR) Cenu za politickú odvahu odovzdali predstavitelia francúzskeho časopisu Politique Internationale (Medzinárodná politika) v sobotu vo Vatikáne pápežovi Jánovi Pavlovi II. (84). Svätý Otec počas audiencie, na ktorej prijal aj členov francúzskej katolíckej televíznej stanice KTO, v ďakovnom prejave podčiarkol, že Cena za politickú odvahu je odmenením „pozornosti, ktorú cirkev venuje mierovému poslaniu vo svete, kde je žiaľ mnoho ozbrojených konfliktov". „Chcem znova vyzvať na mier a na budovanie spoločnosti bratstva medzi národmi," citovala agentúra AFP pápeža.
Ján Pavol II. v sobotu vyzval na prepustenie francúzskych a iných rukojemníkov zadržiavaných v Iraku a vyhlásil, že s ľudskými bytosťami nemožno zaobchádzať ako s tovarom. "Myslím na rukojemníkov a ich rodiny, nevinné obete násilia a nenávisti," povedal pápež.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.