tejto atraktívnej súťaže, určenej mladým ľuďom od 14 do 20 rokov, sa každý rok uskutočňuje v inom meste jednej z členských krajín zapojených do tejto súťaže. Tento rok sa konalo v írskom Dubline. Cieľom tohoto podujatia je zdôrazniť, aká je veda pre spoločnosť dôležitá a umožniť mladým ľuďom prezentovať svoje nápady, podeliť sa o ne so svojimi rovesníkmi a nadviazať nové cenné kontakty. Spoluorganizátorom súťaže na Slovensku je občianske združenie Mladí vedci Slovenska, ktorého členmi sú mladí ľudia od 14 do 26 rokov.
Na súťažnej prehliadke vedeckých prác, ktorá je riadená sekciou Direktoriát pre výskum Európskej komisie a projektov (DG Research), sa tento rok zúčastnilo 105 mladých talentovaných ľudí, či už z členských štátov Európskej únie alebo z nečlenských európskych krajín. Predstavili 74 projektov z rôznych oblastí vedy - z biológie, chémie, strojárstva, informatiky, matematiky, spoločenských vied, fyziky, medicíny a životného prostredia.
Slovenskú republiku v Dubline reprezentovali víťazi Slovenského národného kola Ján Demko a Marek Šuľa z Vranova nad Topľou, Martin Krššák z Nitry a Štefan Tkáč z Košíc.
Popri súťažnej prezentácii prác sa mohli mladí ľudia zúčastňovať aj na rozličných vedeckých hrách. Martin Krššák vyhral vedomostnú súťaž, ktorá bola súčasťou špeciálneho večerného programu. Týmto podujatím nadšencov pre vedu a techniku sprevádzali dvaja laureáti Nobelovej ceny, Sir Harry Kroto a profesor Erwin Neher.
Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo v St. Patrick's Hall v Dublin Castle. Súťažiacich hodnotili významní a medzinárodne uznávaní vedci, nositelia Nobelových cien za vedu a výskum. Na podujatí sa zúčastnila aj írska vicepremiérka Mary Harney, generálny riaditeľa DG Research Achilleas Mitsos. Porotu najviac oslovili projekty študentov z Dánska, Rakúska a Nemecka. Tým sa dostalo veľkej cti navštíviť írsku prezidentku Mary McAleese v jej rezidencii. Aj Slovensko sa má čím pýšiť. Martin Krššák so svojou prácou "Machov princíp teória premennej rýchlosti svetla ako nový kozmologický model" získal špeciálne uznanie Írskeho inštitútu fyziky za najlepší projekt. Medzi tých najlepších bola rozdelená celková suma 28 000 euro a dostali takisto možnosť účasti na rôznych odborných stážach, dokonca aj na udeľovaní Nobelových cien.
Záujemcovia o účasť na 17. ročníku súťaže pre mladých vedcov, ktorý sa uskutoční v Moskve, nájdu podrobné informácie na stránke www.eucontest.sk. Termín na prihlásenie projektov do Slovenského národného kola súťaže pre rok 2005 je 18. februára 2005.
Autor: Dominika Uhríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.