albumov, pričom ten posledný s názvom Nanoalbum dosť rozvíril vody českej pop music. Jedná sa totiž po dosť dlhej dobe zase o koncepčný album, ktorého základom je príbeh. Dej albumu obsahuje narážky na mnohé technické vymoženosti našej civilizácie a je ladený dosť futuristicky. Obsahuje odkazy na Internet alebo chat, rozprávačom príbehu je elektronický pes Hal a súčasťou kulís sú i nanopiloti - v miniponorkách putujúci ničitelia vírusov a napadnutých buniek v útrobách ľudského tela. O albume samotnom, spôsobe jeho vzniku a ďalších plánoch skupiny sme sa porozprávali s jej členom Mardošom.
Od vydania vášho aktuálneho albumu Nanoalbum ubehol už nejaký ten čas. Ako ste so svojím počinom spokojný s odstupom krátkej doby?
- Aby som pravdu povedal, ešte stále som si nenašiel chvíľu, aby som si album vypočul celý v kľude s nejakým tým časovým odstupom. Spokojní sme hlavne s tým, že sa nám NANOALBUM vôbec podarilo dokončiť a to v takej forme, akú sme si na počiatku zadali.
Tata bojs doteraz vydávali len klasické "pesničkové" albumy. Čo vás viedlo k zmene prístupu pri tvorbe novinky? Boli ste prípadne inšpirovaný dielami Pink Floyd, či WHO, ktoré robili takzvané rockové opery?
- Najviac nás na tom lákalo si proste túto formu skúsiť. Či sme toho vôbec schopní. Prišiel som za chalanmi s tým nápadom a oni súhlasili. Žiadnym koncepčným albumom sme ale ovplyvení neboli, aj keď ich poznáme a máme veľmi radi.
Čo bolo v prípade Nanoalbumu skôr? Texty či hudba? Aký postup používate pri tvorbe "bežných" pesničiek?
- Na počiatku bol príbeh, respektíve jeho kostra. Na tu sa potom nabaľovalo mäso - pesničky, koža - aranžmány a dalšie náležitosti k tomu, aby Nanoalbum mohol vyraziť do sveta ako zdravý jedinec. Dúfam, že sme neurobili mrzáka. "Bežné" pesničky väčšinou vychádzajňu z nápadov, ktoré navrstvíme behom našeho jamovania v skúšobni.
V príbehu sú narážky na chatovanie, nadväzovanie vzťahov cez internet či virtuálny sex. Aký je váš názor na tento druh "zábavy", prípadne máte v tomto smere i osobné skúsenosti?
- Akúkoľvek formu komunikácie považujem za prospešnú a zdravú. Na druhú stranu každá má svoje úskalia, čo u internetovej platí dvojnásobne. Za seba ale musím povedať, že príliš osobných skúseností v tejto oblasti nemám. Nechytilo ma to. Sám poznám veľa ľudí už takto a nepotrebujem sa s dalšími zoznamovať ešte virtuálne...
V príbehu sa objavujú i pasáže v slovenčine. Bolo to dané tým, že 90/60/90 (jedna z postáv v príbehu) stvárnila Linda Hammelová, alebo to bol zámer už na počiatku?
- Bolo to naopak. S nápadom, že 90/60/90 bude napoly Slovenka, prišiel Bublina. Až potom sme hľadali jej predstaviteľku. Linda je naša kamarátka a stvárnila ju, myslím, perfektne.
Dej príbehu Nanoalbumu je plný technických noviniek, ktoré náš život začínajú zapĺňať stále viac. Ako sa staviate k technickému pokroku a k jeho stále väčšiemu vplyvu na ľudskú spoločnosť?
- Rozhodne nie som technologický optimista, nie som ani technicky príliš zdatný, ale ani apokalyptický vizionár. Ktovie, ako to všetko dopadne... Ja som skôr fascinovaný pozorovateľ technického pokroku, ktorý mu trocha fandí a trochu se ho aj bojí.
Uvažovali ste niekedy nad tým, rozšíriť príbeh z Nanoalbumu do krátkeho videoklipu, komiksu, knihy či menšej počítačovej hry?
- Väčšina týchto vecí nám napadla už v tom prvom štádiu, keď sme príbeh vymýšľali. Ale postupne sme museli uberať. Všetko by sme nestihli a ani nevedeli. Myslím, že stačí Nanoalbum, Nanobook a Nanotour. Aspoň pre začiatok.
Turné k tak špecifickej "doske", ktoré štartuje v októbri, bude zrejme veľmi technicky náročné. Pripravujete i nejaké špeciálne technické prekvapenia, ktoré diváci na domácich pódiách nevideli? A chystáte sa aj na Slovensko?
- O tom, čo všetko na pódiu bude k videniu by vám najlepšie povedal sám Bublina (pozn. red.: spevák z Tata Bojs, ktorý má na starosti scénu). Ja môžem aspoň naznačiť, že základom budú animované projekcie, ktoré budú doplňovať celý príbeh Nanoalbumu. Budú v 3D i v 2D. Čo sa koncertov týka, to by vám zas najlepšie povedal Víťa - manažér. Ale viem, že jednania o slovenských koncertoch prebiehajú. Ja dúfam, že to dopadne dobre a že prídeme k vám hrať!
Nanoalbum priniesol poslucháčovi zaujímavý príbeh, ktorý má tak trochu otvorený koniec. Je možné, že by vznikol po čase ešte Nanoalbum II, či táto kapitola je pre Tata bojs už definitívne uzavretá?
- Pre Tata Bojs nie je definitívne uzavretá žiadna kapitola. Momentálne síce o Nanoalbume II nepremýšľame, ale na pootvorenom konci sa mi páči práve to, že také otázky môže provokovať. Možno ho natočíme niekedy v budúcnosti. Alebo ho natočí nejaká iná kapela...
Začínate už v hlave nosiť nápady na nové pesničky, alebo ste ešte plne duchovne "pripútaní" k Nanoalbumu?
- Sem tam si nejaký nápad zaznamenáme, ale skôr ešte prežívame 'nanoobdobie', pretože to s Nanoalbumom neskončilo! Čoskoro by sa mala objaviť knižka, ktorú som na motívy albumu napísal a Bublina ilustroval (Nanobook) a zároveň sa chystá nová edícia Nanoalbumu s novým obalom a zajímavými bonusmi.
Máte už jasný časový horizont, kedy sa fanúšikovia môžu tešiť na niečo nové od vás? Je niečo, čo by ste chceli odkázať svojim priaznivcom na Slovensku?
- Čo sa nového albumu týka, žiadne horizonty nemáme. Teoreticky to vyjde v roku 2006, ale neberte ma za slovo! Možno nám už nikdy nič nenapadne... Priaznivcov samozrejme zdravím a pokiaľ je mezi nimi 90/60/90, tak nech sa prosím ozve i Tomovi, nedávno ju zháňal (smiech).
Autor: Michal KOVÁČIK & ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.