nedeľňajších parlamentných voľbách prekvapujúco jasne porazila 12 rokov vládnucich liberálov a Jansa siaha na post premiéra. Jansa, bývalý minister obrany
Pred voľbami Jansa zmiernil svoj radikalizmus a prezentoval sa ako konzervatívny "politik stredu". Namiesto štvania proti starým komunistickým štruktúram v politike a hospodárstve stavil na pevné sociálne a ekonomické argumenty. "Nechceme len európske ceny, ale aj európske platy," bol jeden z jeho sloganov. Jansa využil aj túžbu Slovincov po zmene a vládnej Liberálnodemokratickej strane (LDS) vytýkal aroganciu, korupciu a klientelizmus.
Jansa sa poučil zo svojej politickej minulosti. V parlamentných voľbách v roku 1996 síce zisk SDS vzrástol z troch na pozoruhodných 16 percent, kvôli radikalizmu však strana zostala osem rokov zabetónovaná v opozícii. Bez koaličného potenciálu pre ľavicu neboli úspešné ani jeho dva pokusy o spojenie pravicových strán. Dnom Jansovej kariéry bola jeho rola počas krátkeho pôsobenia pravicovej vlády v lete 2000. Napriek tomu, že oficiálne bol ministrom obrany, všeobecne bol považovaný za zákulisného strojcu čistiek v štátnej správe a za pôvodcu mnohých, čisto stranícko-politicky motivovaných rozhodnutí, ktoré viedli ku katastrofálnym výsledkom pravice vo voľbách na jeseň 2000.
Jansa však naďalej ťaží zo svojej minulosti jednej z popredných postáv začiatku slovinského hnutia za demokraciu a nezávislosť z konca 80. rokov. Jeho odsúdenie vojenským súdom z leta 1998, keď mal časopisu Mladina poskytnúť tajný dokument juhoslovanskej armády, je považované za začiatok politickej jari v Slovinsku. Pred kasárňami, kde sa proces s diplomovaným expertom na obranu konal, sa denne zhromažďovali tisícky ľudí požadujúcich Jansovo oslobodenie. Presadenie tejto požiadavky znamenalo koniec vlády komunistov ako jedinej strany v Slovinsku. Po prvých slobodných voľbách z apríla 1990 bol Jansa ministrom obrany.
O dva roky neskôr ho parlament odvolal z postu ministra - po tom, čo špeciálnym jednotkám armády údajne umožnil, aby brutálne zbili a zatkli civilistov, ktorí vraj robili špionáž pre "komunistického" prezidenta Milana Kučana. Následne Jansa pritvrdil ako opozičný líder a politiku stredo-pravej vlády sa pokúšal torpédovať okrem iného početnými ľudovými hlasovaniami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.