napájanie odstrediviek, v ktorých potom vzniká obohatený urán potrebný ako palivo pre jadrové elektrárne ale aj na výrobu atómových zbraní. Irán tak potvrdil, že nerešpektuje rezolúciu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni, ktorá ho minulý mesiac vyzvala, aby zastavil proces obohacovania uránu.
Diplomatické zdroje z prostredia MAAE predtým varovali, že výroba plynu za účelom obohacovania uránu vyvolá opatrenia proti Iránu zo strany niektorých krajín, napríklad Veľkej Británie. Irán pred dvoma týždňami vyhlásil, že začal práce na konverzii 37 ton koncentrovaného uránu (yellow cake) na plyn (UF6).
Podľa diplomatických kruhov je Veľká Británia pripravená požadovať, aby sa iránskym jadrovým programom začala zaoberať Bezpečnostná rada OSN, čo zatiaľ presadzovali len USA, ktoré podozrievajú Teherán, že si chce zadovážiť jadrové zbrane. "Pre Britov bude výroba plynu UF6 'nezvratným bodom'. Zaujmú pevný postoj, aby BR OSN o tom rokovala," uviedol diplomat, ktorý si neželal byť menovaný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.