operáciu (KDO) v deň jej 60. výročia.
Pietneho aktu, kde sa tentoraz netradične do veľkého venca vo farbách slovenskej vlajky vkladali kvety, sa zúčastnil aj prezident SR Ivan Gašparovič. Zdôraznil, že KDO patrila medzi kľúčové momenty II. svetovej vojny, ktoré viedli k porážke fašizmu. "Dukliansky priesmyk je preto, a plným právom si zaslúži toto pomenovanie, bránou našej slobody," povedal v príhovore slovenský prezident, pričom nezabudol pripomenúť hrdinské činy tých, ktorí padli za našu slobodu. Zároveň poďakoval všetkým priamym účastníkom zo Slovenska, Čiech aj Poľska, ktorí sa pietneho aktu zúčastnili.
Český minister obrany Karol Kühnl podčiarkol, že boje na Dukle patria medzi spoločnú históriu Čechov a Slovákov a hoci sme sa rozdelili, tento úsek dejín by sme si mali pripomínať a nezabúdať naň. "Žlté hviezdy na vlajke EÚ sú ako plameň, ktorý horí na znak úcty k padlým," prihovoril sa účastníkom pri pamätníku.
Slovenský minister obrany Juraj Liška sa mohol iba na krátko zúčastniť osláv a hneď sa musel vrátiť do Bratislavy na rokovanie vlády. V jeho zastúpení náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Cerovský prečítal ministrom podpísaný personálny rozkaz o povýšení vojenských hodností niektorých žijúcich účastníkov KDO aj in memoriam.
Mimochodom, na Dukle sa stretli stovky priamych účastníkov KDO zo Slovenska, Českej republiky aj Poľska, ale aj ich príbuzných, ďalej veľvyslanci, konzuli, vojenskí pridelenci, zástupcovia štátnej správy aj samosprávy. Predseda Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Koloman Vida vo svojom vystúpení konkrétnejšie priblížil udalosti 6.októbra 1944 a presnejšie identifikoval miesta bojov. Nasledovali čestné salvy a prelet vrtuľníkov Ozbrojených síl SR.
Záverečnú ekumenickú bohoslužbu celebroval najvyšší vojenský duchovný mons. František Rábek.
Po nej sa účastníci osláv presunuli do Svidníka k soche arm. gen. Ludvíka Svobodu, kde náčelník generálneho štábu OS SR Milan Cerovský odovzdal čestný odznak Ministerstva obrany SR Ludvíkovi Svobodovi in memoriam. Ten prevzala jeho dcéra Zoe Klusáková-Svobodová. "Prichádzam na oslavy každý rok a zakaždým som dojatá, že sa tu stretávam so žijúcimi účastníkmi bojov a mnohými štátnymi predstaviteľmi. Som dojatá, že som osobne stretla slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča. Vážim si, že predstavitelia mesta Svidník sa starajú o pamätníky, aj o pamiatku na môjho otca," uviedla Zoe Klusáková-Svobodová ešte predtým ako odhalila tri nové pamätné tabule, ktoré mesto umiestnilo na soche arm. generála Ludvíka Svobodu a položila k nim kyticu kvetov.
Delegácia aj hostia sa potom presunuli k Pamätníku Sovietskej armády vo Svidníku, kde sa pietny akt opakoval.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.