hlasovanie sa udialo skôr, "ako som sa stihol vrátiť". Vláda tesnou väčšinou hlasov schválila, že kvôli zákonu dá podnet na Ústavný súd.
Vicepremiéra Pála Csákyho, ktorý chcel podaniu na súd zabrániť, neúčasť Simona nahnevala. Csáky mieni problém otvoriť vo vedení strany a sľúbil, že jeho rozhovor so Simonom bude tvrdší. Simon sa toho neobáva. "Rád si túto tému osviežim a rád si vypočujem jeho názory," povedal.
Vláda v stredu hlasovaním rozhodla, že sa obráti na Ústavný súd, či ustanovenie antidiskriminačného zákona o zvýhodňovaní časti občanov na základe ich príslušnosti k menšine alebo rase je v súlade s ústavou. Csáky nepovažuje rozhodnutie vlády za rozumné a Simonovi pripomína, že práve ustanovenie o ochrane menšín presadila SMK.
Návrh ministra spravodlivosti Daniela Lipšica o podnete na Ústavný súd podporilo potrebných 9 členov vlády. Naopak traja ministri za SMK a minister zahraničia Eduard Kukan mali iný názor.
Simon však hovorí, že jeho hlas aj tak nebol rozhodujúci a že vlastne ministrov za SMK podporil. "Chápem to tak, že keď som bol vonku, tak som sa k nim pripojil," dodal.
Csákyho hovorca Martin Urmanič včera povedal, že vicepremiér stále zastáva názor, že "ak sa rokuje o antidiskriminačnom zákone, ktorý hovorí o menšinách, tak člen vlády za SMK musí na vláde sedieť a hlasovať".
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.