krajine. Včera to v Bruseli oznámilo holandské predsedníctvo EÚ.
Sprísnenie sankcií proti režimu v Rangúne má byť oficiálne potvrdené na pondelkovom stretnutí šéfov diplomacií krajín EÚ v Luxemburgu. Medzi novými opatreniami je okrem iného rozšírenie zoznamu občanov Mjanmarska zo zákazom vstupu na územie únie, obmedzenie investícií európskych podnikov a organizácií v tejto ázijskej krajine. EÚ v septembri vyzvala mjanmarskú vojenskú juntu, aby prijala sériu liberalizačných opatrení, a dôrazne žiadala oslobodiť laureátku Nobelovej ceny mieru Aung Schan Su Ťiovú, ktorá je rok a pol po zatknutí stále držaná v domácom väzení. EÚ dala Mjanmarsku termín, aby požiadavky splnilo do otvorenia summitu Fóra Ázia-Európa (ASEM), ktorý sa začína v piatok.
Pred otvorením summitu dnes do ASEM prijali 13 nových krajín, vrátane Mjanmarska. Novým členom fóra sa stalo aj Slovensko, ktoré bude na schôdzke zastupovať minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Nováčikom teraz už 38-členného fóra sa na večernom obrade stalo desať nových krajín EÚ, ako aj tri štáty juhovýchodnej Ázie - okrem Mjanmarska aj Laos a Kambodža.
Tohtoročný summit ASEM kvôli sporu okolo prijatia Mjanmarska takmer zrušili. Krajiny EÚ pohrozili bojkotom v prípade, že sa na stretnutí zúčastnia lídri tamojšieho vojenského režimu. Ázijskí členovia fóra zasa v reakcii nato pohrozili zablokovaním prijatia desiatich nových členov únie. Na poslednú chvíľu sa však podarilo dosiahnuť kompromis, v rámci ktorého mjanmarská strana súhlasila s vyslaním delegácie na nižšej úrovni.
Autor: Brusel/Hanoj (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.