násobením, čachmi, hlavolamami, počítaním od najvyšších po najnižšie čísla a podobne. Cvičenie by nemali podceňovať a zanedbávať ani tí, ktorí sú už v tzv. treťom veku. Veľmi dôležité sú cvičenia, ktoré nám pomôžu v tom, aby sme boli tvorivejší a to najmä: výmenou pólov, modelovaním, simultánnou činnosťou a zvukomaľbou.
Čo znamená výmena pólov? Ak sa pravák pokúsi písať ľavou rukou. Tento cvik teba skúšať aspoň polhodinu denne. Sústredením sa na túto činnosť sa dostanete do meditatívneho stavu a začnete myslieť iným spôsobom. Nezaoberajte sa špeciálnym problémom, ktorý vás trápi už dlhší čas. Uvidíte, že v čarbanici, ktorú "tvoríte" ľavou rukou, sa čoskoro objavia nové znaky, symboly, obrazy a texty, ktoré potrebujete na splnenie vytýčenej úlohy. Po písaní či čarbaní ľavou rukou si vezmite ďalšie pero alebo ceruzku do pravej ruky a začnite do veľkého poznámkového bloku kresliť naraz oboma rukami rovnaký obrázok. Zladená činnosť aktivizuje v mozgu centrá, ktoré sa spravidla menej využívajú. Touto stimulačnou činnosťou zapojíte do "práce" aj málo využívanú mozgovú hemisféru. Je to overená metóda, ktorá pomáha aj slabšie prospievajúcim žiakom v škole. Skúste ju používať častejšie a pokúste sa zapájať ľavú ruku aj do iných činností - napr. miešať varechou, pritĺcť klinec alebo len odomknúť či zamknúť dvere, navliecť niť do ihly a pod. Ak ste ľavák, zapájajte do činností, ktoré robíte ľavou rukou, zase pravú.
Rovnakú úlohu zohrá ja modelovanie. Predtým, než začnete modelovať z plastelíny, moduritu alebo modelovacej hmoty, aby ste zaktivizovali ľavú - analytickú mozgovú hemisféru, poznačte si problém, s ktorým si neviete dať rady, aby ste naň nezabudli. Predstavte si všetkých ľudí, s ktorými prídete do styku pri jeho riešení a stále pracujte s poddajnou hmotou. Je možné, že vymodelujete útvar, ktorý vás posunie k vyriešeniu problému. Ak vás nič nenapadne, pokojne prestaňte a na druhý deň začnite s cvikom odznova.
Ak ste sami doma alebo na prechádzke so psom a nie sú vo vašom okolí ľudia, skrátka tam, kde vás nik neruší a nedostane vás do pomykova, môžete vyskúšať ďalší cvik - zvukomaľbu. Nahrajte si doma na magnetofónovú pásku slová, ktorá vás napadnú - malo by to byť plynulo, vymýšľajte si rôzne rýmy a pospevujte si. Dnes už nie je žiadnou zvláštnosťou, ak sa ľudia sami so sebou rozprávajú a vonku si spievajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.