dánskeho územia, vyhlásilo dánske ministerstvo vedy a výskumu. Kľúčom dánskej požiadavky je Grónsko (na snímke), najväčší ostrov sveta a dánske teritórium, ktoréhoseverný cíp leží iba 725 kilometrov južne od severného pólu. Expedícia sa pokúsi ukázať, že dno oceánu od severného Grónska až po severný pól je geologicky prirodzeným pokračovaním dánskeho územia.
Ministerka pre vedu a výskum Helge Sanderová minulý týždeň oznámila, že úspech expedície poskytne Dánsku prístup k "novým zdrojom, ako sú ropa a zemný plyn". Potenciálna finančná návratnosť ďaleko prevyšuje 150 miliónov dánskych korún (800 miliónov korún), ktoré dánska vláda vyčlenila na podporu geologického prieskumu.
Nároky Dánska sa opierajú o konvenciu OSN o námornom práve, ktorá umožňuje pobrežným štátom vznášať nároky na náleziská prírodných zdrojov na morskom dne. Ide o oblasť v okruhu dvesto námorných míľ (370 kilometrov) od ich brehov. Krajiny, ktoré konvenciu ratifikovali, majú desaťročnú lehotu na to, aby dokázali oprávnenosť svojich požiadaviek na tieto oblasti a prírodné zdroje, ktoré sa na nich nachádzajú. Ministerstva pre vedu a výskum celú akciu označilo za "projekt historických rozmerov".
Ďalšie územné nároky v tejto oblasti, vrátane samotného severného pólu, vyslovili aj Rusko, Kanada a Nórsko. Svoju požiadavku možno vyslovia i Spojené štáty. Sporné oblasti sa rozprestierajú okolo Grónska a Faerských ostrovov. Grónsko a Faerské ostrovy majú obmedzenú suverenitu a spadajú pod Dánsko. Dánske kráľovstvo zbystrilo pozornosť na nevyužívané podmorské prírodné zdroje, keď jeho severný sused Nórsko objavilo rozsiahle zásoby ropy pri svojom pobreží.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.