čo najmenšími následkami.
In: Pestovať si zdravý životný štýl ak sa budete racionálne stravovať, pravidelne športovať a relaxovať, choroby sa vám budú všeobecne vyhýbať. Vhodné je v tomto období konzumovať veľa vitamínov v prírodnej alebo umelej forme a pohybovať sa často na čerstvom vzduchu.
Out: Myslieť si, že ak ste chrípku nemali už niekoľko rokov, nechytíte ju nikdy. Najlepšou prevenciou proti chrípke je nechať sa včas zaočkovať, aj keď ani očkovanie neposkytuje stopercentnú ochranu. Prelom septembra a októbra je ideálnym časom na očkovanie proti chrípke, pretože organizmus potrebuje nejaký čas na to, aby si vytvoril potrebné protilátky.
In: Majte stále nohy v teple. Či už ste na prechádzke v prírode alebo sedíte doma, myslite na to, že spúšťacím mechanizmom chrípky je podchladenie. Preto sa teplo obliekajte a oddychujte s dekou prehodenou cez nohy a kríže.
Out: Myslieť si, že pokiaľ kašlete a kýchate, určite máte chrípku. Veľa respiračných ochorení má podobné príznaky, chrípku však sprevádzajú silné bolesti hlavy, svalov a kĺbov či vysoké teploty. Kašeľ a bolesti hrdla sú sekundárnym prejavom. Preto vždy navštívte lekára, ktorí zistí, či ide o vírusové alebo bakteriálne ochorenie a podľa toho rozhodne o ďalšej liečbe.
In: Samozrejme, zatracovať netreba ani prírodnú medicínu. Čaj s medom nie je na škodu, práve na naopak. Pri chrípke je nutné piť veľa tekutín, najlepšie teplý čaj ale pozor, nie zase horúci! Keď už u vás choroba prepukla, vhodné je dať si ľahkú diétu, aby sa organizmus nezaťažoval trávením. Ak vás trápi plný nos a dutiny, veľmi pomáha vyhrievanie infračervenou lampou alebo naparovanie. Pri bolestiach hrdla je dobré kloktať nejakým kloktadlom, alebo slanou vodu.
Out: Chrípku preliečiť a dobre vyležať. Hovorí sa síce, že neliečená chrípka trvá sedem dní a liečená týždeň, avšak prechodená chrípka môže mať za následok zápal priedušiek či pľúc, z ktorých sa môžete liečiť aj celé týždne.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.