Korzár logo Korzár

Umelecká kolónia v Szolnoku

Maďarské mesto Szolnok leží v sugestívnej prírodnej scenérii rozľahlej roviny. Následkom ťažkého bombardovania počas druhej svetovej vojny jeho

architektonický vzhľad tvorí mixáž starších stavieb (zväčša z medzivojnového obdobia) a rôznorodých architektúr vznikajúcich od polOVICE 20. stor. po súčasnosť. V kultúrnom dianí dominuje medzinárodný filmový festival a najmä aktivity vyše storočnej umeleckej kolónie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Umelecké kolónie boli fenomén 19. a zač. 20. storočia. Mali svoje opodstatnenie v "duchu doby". Pre vtedajšie západoeurópske spoločnosti bol príznačný rozmach technickej revolúcie. Jej odvrátenou stranou bolo neurčité znepokojenie až strach zo strojov. Opätovne preto zarezonovalo staré Rousseauovo heslo "späť k prírode". Pod týmto vplyvom, ako i z túžby po nájdení novej slobody tvorby, nových tém, odpútania sa od princípov akademického "umenia plyšu a tepichov", či od oficiálneho umenia vôbec, vznikajú skupiny, ktoré svoj program realizujú v osobitých kolóniách. Prvá vznikla vo francúzskej dedine Barbizon. Barbizonci boli dôslední plenéristi. Pred maľovaním v ateliéroch a pred temnými farbami dali prednosť presvetlenému koloritu, maľovaniu krajiny pod holým nebom, štúdiu vplyvu slnka, svetla a vzduchu na tvary a farby. Ďalšie početné kolónie vznikali v Nemecku. Všetky mali svoju stratégiu a štruktúru. Boli to spoločné domy s ateliérmi, kde umelci žili družným životom od jari do jesene, spoločne vystavovali nové diela a spoločne sa i stravovali. Prvá kolónia v bývalom Uhorsku vznikla v sedmohradskej Baia Mare (maďarsky Nagybánya). Hneď za ňou vznikla umelecká kolónia v Szolnoku v r. 1902. V tejto súvislosti je zaujímavý fakt, že na našom území (vtedajšia Horná zem) založil J. Augusta s E. Pacovským prvú kolóniu v Detve. Trvala však len pár rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Okolo polovice 19. stor. objavil Szolnok v tom čase malé vidiecke a trhové mestečko rakúsky maliar August von Pettenkofen. Pre dobovú tlač zachycoval ako vojnový kresliar udalosti počas bojov v r. 1848 49. Malebnosť krajiny a mestečka si ho podmanili natoľko, že sa sem pravidelne vracal v rozpätí 30 rokov. Spolu s ním prichádzali i ďalší rakúski maliari, a to najmä kvôli vtedajšej záľube v romantičnosti. Trhy, cigáni, vidiečania, pastieri ale najmä rozľahlá, slnkom prežiarená pusta, mali pre nich až orientálnu exotiku. Postupne sem prichádzali i maďarskí maliari, ktorí študovali vo Viedni, Mníchove a Paríži. Medzi prvými, od r. 1874, bol L. Deák- Ébner, ktorý bol členom parížskeho krúžku významného maďarského maliara M. Munkácsyho. Okrem neho do Szolnoku chodievali S. Bihari, P. Böhm a ďalší. V r. 1899 skupina umelcov (medzi ktorými bol i L. Medňanský) podpísali petíciu, v ktorej žiadali vládu o založenie umeleckej kolónie v Szolnoku. Záležitosť dostala rýchly spád. V r. 1901 vznikol v meste Umelecký zväz a ten začal s intenzívnou výstavbou, takže už 29. 6. 1902 boli sprístupnené prvé dve budovy s 12 ateliérmi na území bývalého hradu pri sútoku Zadgvy s Tisou. Takmer od začiatku sa každoročne usporiadúvali v kolónii výstavy, čo boli významné kultúrne udalosti. L. Medňanský navštívil niekoľkokrát mesto, ale v kolónii dlhodobejšie nepobudol. K prvým osadníkom patrili krajinári D. Mihalik, L. Szlányi a F. Olgay. Zvieratá maľoval L. Zombory, portrétnou maľbou sa zaoberal B. Vidovszky. Kolónii bol najvernejší A. Fényes, ktorý do Szolnoku prišiel prvý raz v r. 1890. Od založenia kolónie v nej žil až do r. 1944, kedy bol odvlečený do gheta. Zomrel o rok neskôr. Bol maliar krajiny, zátiší, figurálneho žánru. Neskôr radikálne zmenil svoj prejav. Maľoval biblické výjavy a úseky z maďarských dejín.

SkryťVypnúť reklamu

Pre organizáciu výtvarného života na východnom Slovensku mala kolónia dosah najmä cez Halásza Hradila. Ten pobudol tak v Nagybányi ako i v Szolnoku. Svoje skúsenosti z fungovania kolónií chcel aplikovať v Košiciach. Spolu s K. Kövarim, potom s Ľ. Csordákom získal mestskú radu pre financovanie rekonštrukcie jednej z bášt mestského opevnenia, kde vznikli v r. 1909 dva ateliéry. Keď však ďalšie snahy stroskotali na tom, aby mesto financovalo i vytvorenie ubytovaní pre umelcov, ako tiež kvôli určitej umeleckej neznášanlivosti v meste, kolónia zanikla skôr, než by v pravom zmysle slova vôbec vznikla. Tretí pokus o vytvorenie kolónie vo vtedajšej Hornej zemi podnikol J. Augusta s P.J. Kernom a F. Úprkom. V r. 1911 13 sa usilovali udržať kolóniu vo Važci.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od nemožnosti dosiahnuť kontinuitu takejto organizácie u nás, szolnocká umelecká kolónia bola veľmi činorodá. Najmä po r. 1910, kedy tu pracovalo veľa umelcov vďaka štipendiám štedrých mecénov. Po r. 1912 do kolónie každé leto prichádzali i študenti výtvarnej školy z Budapešti, kde dostávali lekcie od starších majstrov. Prvá svetová vojna znamenala určitý útlm v aktivite umeleckej kolónie v Szolnoku. Zostali tu bývať len starší výtvarníci. Mladší z nich a študenti boli odvedení na front. Po vojne však aktivita prudko vzrástla. Do kolónie prišla nová generácia. Druhá svetová vojna bola ďalším devastačným zásahom ani nie tak do kontinuity, ako do vzhľadu kolónie. Ani vojna ani zmena politického systému ju však definitívne neuzavreli. V r. 1946 sa obnovila činnosť zväzu a v r. 1947 bola otvorená veľká výstava, ktorá dala impulz k obnove kolónie. Prvé ateliéry a byty boli dlhodobo poskytnuté umelcom, ktorí žili v Szolnoku. V r. 1952 boli zrenovované ďalšie dva ateliéry, ktoré boli prideľované umelcom prichádzajúcim do kolónie na kratší pobyt. Od r. 1956 sa v kolónii usadili umelci, ktorí tu žijú, resp. niektorí žili takmer dodnes.

V r. 1987 došlo k ďalšej veľkej rekonštrukcii budovy, ktorá prežila vojny. V súčasnosti je v kolónii približne polovicu z pätnástich ateliérov a desiatich bytov používajú dlhodobí osadníci, zvyšok majú k dispozícii výtvarníci, ktorí dostávajú možnosť ubytovania a používania ateliérov na 1 2 roky, čo je veľká pomoc najmä pre začínajúcich výtvarníkov. Neplatia podnájom, avšak v posledných rokoch si hradia energie. Kolónia má svoju galériu, kde sa každý mesiac prezentujú nové výstavy, má svoju knižnicu a zbierku videí. Za posledné dva roky podľa novej štruktúry a pod vedením maliara G. Verebesa sa zintenzívňuje aktivita kolónie. Konajú sa tu medzinárodné workhshopy, začína i nová tradícia bienále. Kolóniu financuje ministerstvo kultúry, mesto a nadácie.

Autor: Jana BODNÁROVÁ

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 056
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 100
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 674
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 869
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 154
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 920
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 148
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 93 360
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 040
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 496
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 818
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 229
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 866
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 205
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 93 360
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 040
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 496
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 818
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 229
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 866
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 205
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu