republiky a už dva roky, podľa nás, po nevinnej rodinnej škriepke, sa prestala o nás ako o rodičov zaujímať. Nenavštívila nás, nezatelefonovala, neposlala žiaden pozdrav na narodeniny, Vianoce a pod. Záujem o nás nejavia ani jej dve neplnoleté deti. Nebyť mladej susedky, ktorá nám príde poupratovať, navariť i vyprať, by sme si ťažko poradili. Zvažujeme, že pre prípad našej smrti jej zanecháme náš byt v bezpodielovom spoluvlastníctve. Nechceme tak urobiť počas nášho života, ale závetom. Nie sme si istí, či možno dcéru závetom vynechať z dedičstva tak, aby celý náš majetok zdedila suseda.
Odpoveď: Je pravda, že v prípade vášho úmrtia by vaša jediná dcéra zdedila postupne celý váš majetok. Najprv po smrti jedného rodiča polovicu jeho majetku spolu s rodičom, ktorý by ostal nažive a po smrti toho rodiča by sa stala vlastníčkou celého vášho majetku. Ak si však podľa vás nezaslúži, aby sa stala vašou výlučnou dedičkou a nechcete počas svojho života previesť svoj majetok na tretiu osobu, jedinou možnosťou pre vás je vydedenie jedinej dcéry. Totiž závet, ktorým by ste odkázali svoj majetok na vašu susedku by bol čiastočne neplatný. Potomkom poručiteľa totiž zákon poskytuje zvýšenú ochranu. Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko predstavuje ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom toľko, koľko je jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ závet tomu odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov. Ide tu o neplatnosť relatívnu, závislú od toho, či sa jej opomenutí potomkovia poručiteľa dovolajú. Ak sa neplatnosti závetu dovolajú pre jeho rozpor s uvedenými zásadami, súd (notár) musí k neplatnosti prihliadať. V opačnom prípade potvrdí dedičstvo závetnému dedičovi. Spoločný závet viacerých poručiteľov je neplatný.
Znamená to teda, že pri zriadení závetu, ktorým odkážete majetok len susedke, by zo zákona bola dedičkou polovice svojho zákonného podielu aj vaša dcéra. Zabrániť tomu môžete, ako sme už uviedli, len vydedením dcéry. Vydedenie je možné len z dôvodov taxatívne vypočítaných v ustanovení paragrafu 469 a ods. 1 Občianskeho zákonníka. Tieto dôvody sú zaradené do štyroch skupín. Jedným z týchto dôvodov je aj také správanie potomka, ak tento o poručiteľa trvalo neprejavuje skutočný záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať. Dôvod vydedenia sa musí uviesť v listine o vydedení čo najkonkrétnejšie. Listina o vydedení musí mať formu potrebnú pre závet, inak by bolo vydedenie neplatné. Musí mať písomnú formu a musí byť z nej zjavný deň, mesiac a rok, kedy bola podpísaná. Ak neobsahuje presný dátum podpísania, je neplatná. Chýbajúce a nepresný dátum nemožno nahradiť iným dôkazom a súd je povinný prihliadať na tento nedostatok z úradnej povinnosti. Nie je na závadu, že vydedenie a závet sú obsiahnuté v jednej listine. Ak sa má vydedenie vzťahovať aj na deti vydedeného potomka, musí sa to v listine o vydedení uviesť. Inak by jeho dedičcký podiel nadobudli rovnakým dielom jeho deti, teda vo vašom prípade deti vašej dcéry. Platné vydedenie nemožno urobiť spoločným úkonom viacerých poručiteľov, čo teda znamená, že obaja by ste museli zriadiť listinu o vydedení dcéry samostatne, každý sám za seba. O neplatnosť však nepôjde tam, kde na jednej listine prejavia obaja rodičia svoju vôľu vydediť potomka, pričom prejav každého z nich je individualizovaný tak po stránke obsahovej, ako aj po stránke formálnej.
Vydedený dedič má právo v konaní o dedičstve namietať platnosť jeho vydedenia a poprieť existenciu dôvodu uvedeného v listine o vydedení. V takom prípade súd odkáže vydedeného dediča, aby svoje právo uplatnil žalobou. Poručiteľ počas svojho života môže zmeniť svoje rozhodnutie o vydedení. Musí to prejaviť v listine s náležitosťami, aké sú potrebné pre listinu o vydedení. Svoju vôľu zrušiť vydedenie môže prejaviť aj zničením listiny obsahujúcej vydedenie.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.