úli podľa svetových strán na kvalitu včelieho plodu a vyliahnutých včiel. Nepriamo pritom nabádal včelárov k prestavbe včelínov a včelníc v záujme zníženia rizík vyplývajúcich z nesprávneho smerovania plástov v úli. Neprikladala som tomuto príspevku veľkú pozornosť z dôvodu prevahy subjektívnych názorov autora. Dvoch včelárov však príspevok zaujal natoľko, že požiadali o vyjadrenie pracovníkov Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku. Aj keď autor citovaného príspevku uvádzal množstvo údajov, ich potvrdenie alebo vyvrátenie by si vyžadovalo veľa pokusov. K danej problematike sa možno objektívne vyjadriť až po dôkladnom preverení všetkých údajov.
V odbornej literatúre sa dočítame, že letáče úľov by mali smerovať na juhovýchod, juh a východ, čo súvisí s polohou slnka. Takáto orientácia dáva včelstvám potrebné teplo, najmä počas jarných, ešte chladných dní. Čelná stena včelína by mala byť obrátená na východ, juh, juhovýchod alebo na juhozápad a mala by byť postavená tak, aby umožňovala včelám jednosmerné a voľné vyletovanie. Západné smerovanie letáčov sa označovalo ako nevhodné, pretože je vystavené vetrom, víchriciam a lejakom. Ako nevhodné sa označovalo aj smerovanie letáčov na sever, a to pre nedostatok slnka, ktoré včely potrebujú najmä na jar. Včelári umiestňujú včelstvá spravidla tak, ako to uvádza odborná literatúra. Do nej sa dostali údaje získané na základe dlhoročných pozorovaní samotných včelárov, ktorí sa snažia umiestniť včelstvá čo najvhodnejšie. Veľmi problematické je postavenie kočovných vozov. Pri obojstrannom osadení kočovného voza včelstvami vždy jedna strana nemá najvhodnejšie umiestnenie letáčov.
Včely sú veľmi citlivým indikátorom životného prostredia. Prostrediu sa dokážu vo veľkej miere prispôsobiť počas niekoľkých rokov, na čo má vplyv veľa faktorov. Týka sa to aj kvality plodu a včiel, vyliahnutých z plodu v určitom období včelárskeho roka. Obavy z prestavby včelínov a včelníc nemám, pretože mať dnes trvalé stanovište včelstiev je pre včelárov výhra a mať dobré trvalé stanovište je obrovská výhra. Vlastnícke vzťahy k pozemkom dostávajú mnohých včelárov do ťažkostí, kam umiestniť včelstvá. Pri umiestnení včelstiev v intraviláne obcí sa mnohí včelári dostávajú do neriešiteľných situácií pri riešení susedských vzťahov. Pri včelniciach umiestnených mimo intravilánu obcí sa včelári stretávajú so zlodejstvom a vandalizmom. Aj napriek týmto ťažkostiam, hľadajú pre svoje včelstvá to najlepšie stanovišťe.
Anna ZÁBOJNÍKOVÁ
Foto: archív
vcely
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.