´znásilňovať´ členov vlády, aby v tejto veci niečo robili. Sú vytvorené rôzne štruktúry na niektorých ministerstvách, ale nie sú aktívni," uviedol Csáky v relácii Rádia Expres.
Vicepremiér pritom vylúčil osobné zlyhanie pri riešení rómskej otázky, ktorá spadá do jeho agendy. "Keby takýto post nebol vo vláde vytvorený, dovolím si tvrdiť, že situácia by bola určite ďaleko horšia," povedal.
Podľa Csákyho sa v uplynulých rokoch realizovali viaceré opatrenia na integráciu príslušníkov rómskej menšiny. Spomenul, že na viac ako 120 školách už fungujú rómski asistenti, činných je tiež vyše 60 terénnych sociálnych pracovníkov a vo viac ako 50 osadách prebiehajú projekty s podporou eurofondu Phare. Príčiny katastrofálnych životných podmienok života v niektorých rómskych osadách vidí popri nedostatočnom záujme vlády v prístupe miestnych a regionálnych samospráv, ako aj v prístupe samotných Rómov k vlastnému osudu.
Na riešenie rómskej otázky sú podľa Csákyho vo vládou schválenom budúcoročnom štátnom rozpočte v rôznych kapitolách prostriedky v objeme zhruba 500 miliónov Sk. V rámci rezervy úradu vlády je na tento účel zároveň vyčlenených každoročne približne 70 miliónov Sk.
V súvislosti s tohtotýždňovým rozhodnutím vlády podať antidiskriminačný zákon na Ústavný súd SR Csáky uviedol, že to bolo politicky neprezieravé. Sporné ustanovenie o vyrovnávacích opatreniach je v zákone podľa neho práve kvôli rómskej menšine a neznevýhodňuje nikoho.
V otázke členstva Turecka v Európskej únii Csáky podporuje stanovisko Európskej komisie, ktorá odporučila prístupové rokovania s touto krajinou za prísnych podmienok. "Myslím si, že by sme mali začať tieto rokovania na budúci rok," uviedol vicepremiér.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.