Možno si myslíte, že do dôchodku vám chýba ešte príliš
veľa rokov. Avšak študenti či pracujúci ľudia už teraz
môžu ovplyvniť výšku svojho príjmu v starobe, ktorá sa
časom bohužiaľ dostaví u každého. ŤAHÁK pre vás
pripravil základné informácie o novej dôchodkovej
reforme.
'Starý' dôchodkový systém bol platný do konca roku 2003
Na Slovensku doteraz fungoval povinný priebežný spôsob financovania dôchodkov a nepovinný doplnkový spôsob dôchodkového poistenia. Základným princípom priebežného systému je, že ekonomicky aktívni ľudia a aj ich zamestnávatelia prispievajú do dôchodkového fondu Sociálnej poisťovne určité percento z vymeriavaceho základu, ktorým je napríklad plat zamestnanca. Z týchto vyzbieraných peňazí sa vyplácajú aktuálne dôchodky, čiže peniaze sa v Sociálnej poisťovni neukladajú.
V súčasnosti, podľa údajov štatistického úradu, prispieva asi 3,4 občana v produktívnom veku na jeden dôchodok. Pri výpočte dôchodku sa do úvahy berie 5 prijímovo najlepších rokov za posledných 10 rokov pred odchodom do dôchodku. Limitovaná je aj výška dôchodku, ktorej horná hranica je 9 219 Sk. To je pre ľudí, ktorí počas svojho života zarábali a aj odvádzali oveľa vyššie čiastky, dosť nespravodlivé. Doplnkové dôchodkové poistenie v 'starom systéme' je dobrovoľné. Hlavným princípom je, že si vy alebo váš zamestnávateľ odvádzate peniaze do doplnkovej dôchodkovej poisťovne (komerčnej). Doplnkové dôchodkové poisťovne ostávajú aj v 'novom' systéme. Do systému doplnkového dôchodkového poistenia v Slovenskej republike sa od jeho vzniku až do 31. decembra 2003 zapojilo 550 000 občanov.
3 PILIERE DÔCHODKOVEJ REFORMY
Cieľom reformy je zaviesť viaczdrojové financovanie dôchodkov. Celý reformovaný systém sa zakladá na všeobecne známych troch pilieroch:
1. pilier - povinné dôchodkové poistenie (podobné doterajšiemu priebežnému systému, je vykonávané Sociálnou poisťovňou) v praxi od 1.1.2004 na základe zákona č. 461/2003 Z.z.o sociálnom poistení.
2. pilier - povinné starobné dôchodkové sporenie (vykonávané dôchodkovými správcovskými spoločnosťami) v praxi od 1.1.2005 na základe zákona č. 43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporení.
3. pilier - dobrovoľné doplnkové dôchodkové poistenie (vykonávané doplnkovými dôchodkovými poisťovňami) momentálne platí zákon č. 123/1996 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom poistení.
1. pilier
Od 1. januára tohto roku sú všetci občania v aktívnom veku zapojení do priebežného dôchodkového systému, ktorý by mal byť viac zásluhovejší ako starý systém. Funguje na základe "Koľko do systému počas svojho života vložíš, toľko z neho v starobe dostaneš". Občania a tiež zamestnávatelia naďalej platia dôchodkové odvody do Sociálnej poisťovne tak, ako to bolo v starom systéme. Avšak výška aj štruktúra odvodov sa mierne upravila.
2. pilier
Od 1. januára budúceho roku sa bude môcť väčšina už pracujúcich občanov rozhodnúť, či ostanú iba v prvom pilieri, alebo prejdú do nového, dvojpilierového systému. Základom druhého piliera sú dôchodkové správcovské spoločnosti, ktorým zveríte svoje peniaze. Tieto spoločnosti budú vaše peniaze podľa prísnych podmienok zhodnocovať (napríklad investovať do dlhopisov). Dôchodkové správcovské spoločnosti budú novovzniknuté, súkromné finančné inštitúcie, ktorých jedinou činnosťou bude starať sa o vaše peniaze na osobných dôchodkových účtoch. Štát bude garantovať peniaze na týchto účtoch do výšky 100%, čím prakticky nevzniká žiadne riziko straty vašich peňazí. Tieto spoločnosti musia mať základné imanie 300 miliónov Sk (najviac v celej Európe), budú si navzájom konkurovať, čím sa kvalita služieb zvýši a ceny za poskytované služby sa znížia. Dôchodkovú správcovskú spoločnosť si vyberáte sami. Ak zomriete pred dovŕšením dôchodkového veku, vaše peniaze v dôchodkovej správcovskej spoločnosti sa stanú predmetom dedičného konania. Po dovŕšení dôchodkového veku máte na výber z dvoch možností:
a.) doživotný dôchodok - všetky svoje nasporené peniaze z dôchodkovej správcovskej spoločnosti vložíte do životnej poisťovne, kúpite si doživotný dôchodok a dohodnete si s poisťovňou výšku mesačného dôchodku; v prípade vašej smrti pozostalí dostanú 2 pozostalostné dôchodky (jeden zo Sociálnej poisťovne, druhý z komerčnej poisťovne).
b.) programový výber s doživotným dôchodkom - časť svojich peňazí dáte do životnej poisťovne, zakúpite si doživotný dôchodok (v minimálnej výške 0,6 násobku životného minima; životné minimum je v súčasnosti 4 510 Sk) a zvyšné peniaze necháte buď v dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktorá ich bude naďalej zhodnocovať a po dohode vám ich v splátkach vypácať, alebo s nimi naložíte podľa vlastného uváženia. S dedením je to podobne ako u doživotného dôchodku.
Aby ste z druhého piliera dostali peniaze, musíte doň prispievať minimálne 10 rokov. Z toho vyplýva, že ľuďom, ktorí majú do dôchodku menej ako 10 rokov sa neoplatí prechádzať na dvojpilierový systém. Táto doba by mala byť dostačujúca na našetrenie si peňazí na slušný dôchodok.
Ľudia, ktorí sú už zapojení do dôchodkového systému, sa musia v období od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 definitívne rozhodnúť, či ostanú iba v 1. pilieri alebo prejdú do kombinovaného systému (1. + 2. piler). Výnimkou sú študenti a nezamestnaní, ktorí boli celé toto obdobie nepretržite nezamestnanými, alebo študentmi. Na nich sa obmedzenie do 30. júna 2006 nevzťahuje. Môžu teda vstúpiť do 2. piliera aj po tomto termíne a to vtedy, keď sa zamestnajú alebo inak vstúpia do dôchodkového systému.
3. pilier
Zatiaľ funguje podľa zákona z roku 1996. Jeho zmyslom je prilepšiť si svoj dôchodok o ďalšie príjmy z vlastných zdrojov. Cieľom nového návrhu zákona o doplnkovom dôchodkovom poistení je podľa dôvodovej správy k tomuto návrhu "transformovať systém doplnkového dôchodkového sporenia, v ktorom sa umožňuje účasť nielen zamestnancom, ale každej fyzickej osobe staršej ako 18 rokov."
Mladí ľudia by mali na tejto reforme získať zo všetkých skupín obyvateľstva najviac
ŠTUDENTI
Ako sa reforma dotkne mládeže?
ŠTUDENT VYSOKEJ ŠKOLY
Ak v súčasnosti navštevujete vysokú školu, štát za vás do konca roka 2003 platil dôchodkové odvody do 1. piliera (Sociálna poisťovňa). V starom systéme, platnom do 31. 12. 2003 štát automaticky odvádzal za študentov nasledovné druhy odvodov:
1. dôchodkové poistenie
2. invalidné poistenie
3. nemocenské poistenie
4. poistenie v nezamestnanosti
Avšak od 1. januára tohto roku tieto odvody už štát neplatí. V praxi to znamená, že v súčasnosti v dôchodkovom systéme zapojený nie ste, aj keď ste v ňom už v minulosti zapojený boli. Kým budete výlučne študentom, nemusíte robiť nič. Ak sa po 1. januári 2005 už počas štúdia po prvýkrát zamestnáte (nevzťahuje sa na brigádu), stanete sa živnostníkom, poprípade vojakom základnej vojenskej služby alebo pôjdete na civilnú službu, budete sa musieť zapojiť do dôchodkového systému. V termíne od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 sa musíte zároveň rozhodnúť, či ostanete iba v 1. pilieri alebo prejdete do kombinovaného dvojpilierového systému. Ak budete celé toto obdobie študentom vysokej školy a do dôchodkového systému sa zapojíte až po 30. júni 2006 (zamestnáte sa až po skončení vysokej školy), musíte sa rozhodnúť, či vstúpite do 2. piliera, a to do 30 dní. V tomto prípade sa na vás termín rozhodnutia do 30. júna 2006 nevzťahuje.
Príklad: ak ste študentom vysokej školy a zamestnáte sa v novembri 2004, o vstupe do 2. piliera sa budete rozhodovať ako zamestnanec v termíne do 30. júna 2006. Ak sa zamestnáte až v roku 2008, o vstupe do 2. piliera sa budete rozhodovať až v roku 2008.
Vstup do 2. piliera je nenávratný a vážny krok. Ak sa raz rozhodnete vstúpiť do 2. piliera, musíte doň počas celého aktívneho veku prispievať. Do 1. piliera sa však nebudete môcť vrátiť.
Ak máte záujem, môžete sa do dôchodkového systému dobrovoľne zapojiť aj počas štúdia. Dôchodkové odvody v tomto prípade platíte z vlastného vrecka (nie je možné platiť odvody len do 2. piliera a neplatiť do 1. piliera). Týmto krokom sa stanete "dobrovoľne poistenou osobou". Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny však informuje, že tieto odvody platiť netreba.
TRETIAK A ŠTVRTÁK NA STREDNEJ ŠKOLE
V tomto prípade sa na vás vzťahujú presne také isté podmienky ako na študenta vysokej školy, čo znamená, že si môžete vybrať, či ostanete len v 1. pilieri alebo prejdete do kombinovaného piliera.
PRVÁK A DRUHÁK NA STREDNEJ ŠKOLE
Ak ste v 1. alebo 2. ročníku na strednej škole, patríte k tej skupine obyvateľstva, ktorá ešte nikdy nebola zapojená v dôchodkovom systéme. Vy už na výber nemáte a povinne sa budete musieť zapojiť do kombinovaného systému (1.+ 2.pilier).
ZISTITE SI, AKÝ BUDE VÁŠ STAROBNÝ DÔCHODOK
VÝPOČTY
Ak si chcete vypočítať predbežnú výšku svojho dôchodku, potrebujete vedieť nasledujúce údaje:
R - doba platenia poistného v priebežnom 1. pilieri - počet rokov, počas ktorých občan platil odvody na dôchodkové zabezpečenie Sociálnej poisťovni.
ADH - aktuálna dôchodková hodnota - je to číslo, ktoré na základe špeciálnych výpočtov stanoví priamo zákon. Pre rok 2004 je toto číslo 183,58 Sk. Každoročne by sa malo zvyšovať podľa rastu priemernej nominálnej mzdy v hospodárstve SR.
POMB - priemerný osobný mzdový bod - pri výpočte výšky dôchodku je zrejme najpodstatnejší a dokážete ho priamo ovplyvniť. Vypočítate ho ako pomer vašej mzdy k priemernej mzde v hospodárstve.
Príklad výpočtu POMB za 1 mesiac:
Vstupné údaje:
- priemerná mesačná mzda v roku 2001 = 12 365 Sk a vaša mesačná mzda = 13 000 Sk
Výsledný POMB:
- Hodnota POMB v danom mesiaci: 13 000 / 12 365 = 1,05
Príklad výpočtu POMB za 1 rok:
POMB za celý rok sa vypočíta spočítaním mzdových bodov v každom mesiaci roka a vydelením 12:
Vstupné údaje:
- POMB za mesiace január december: 1,05; 1,25; 1,1; 1,05; 1,3; 1,05; 1,1; 1,2; 1,05; 1,02; 1,1; 1,3
Výsledný POMB:
- Priemerný POMB za rok: (1,05+1,2+1,1+1,05+1,3+1,05+1,1+1,2+1,05+1,02+1,1+1,3) / 12 = 1,13
Príklad výpočtu POMB za obdobie 10 rokov:
POMB za obdobie napríklad 10 rokov vypočítate obdobne ako POMB za jeden rok, t.j. spočítate ročné hodnoty POMB a vydelíte ich 10.
Vstupné údaje:
- POMB za roky 1997 - 2007: 1,25; 1,13; 2,0; 0,9; 1,04; 1,06; 1,21; 1,05; 1,52; 1,01
Výsledný POMB:
- Priemerný POMB za obdobie 10 rokov: (1,25+1,13+2,0+0,9+1,04+1,06+1,21+1,05+1,52+1,01) / 10 = 1,217
Výška POMB je však obmedzená, maximálna hodnota POMB môže byť 3 (trojnásobok priemernej mzdy poberajú napríklad poslanci NR SR, sudcovia). Podľa platného zákona sa bude POMB vypočítavať od roku 1994 (od tohto roku sa štatisticky zisťuje priemerná mzda v národnom hospodárstve).
Dôchodok = R x ADH x POMB (výpočet pre 1. pilier)
Príklad 1:
Muž, ktorý pracuje od svojich 25 rokov, pôjde vo veku 62 rokov do dôchodku. Celý tento čas bol zamestnaný a platil odvody iba do Sociálnej poisťovne (bol súčasťou iba 1. piliera). Pracoval teda 37 rokov. Jeho POMB je 1,75. Aký bude mať dôchodok?
D = 37 x 183,58 x 1,75 = 11 886 Sk
Ak by jeho POMB bolo 0,85, jeho dôchodok bude:
D = 37 x 183,58 x 0,85 = 5 774 Sk
Ak by ten istý človek odvádzal peniaze od svojich 16 rokov (koniec povinnej školskej dochádzky), jeho dôchodok by bol pravdepodobne nasledovný:
D = 46 x 183,58 x 1,75 = 14 778 Sk
Ak by však jeho POMB bol 0,85, jeho dôchodok by bol takýto:
D = 46 x 183,58 x 0,85 = 7 178 Sk
Na tomto príklade vidieť, že počet rokov, ktoré občan odvádza peniaze do Sociálnej poisťovne síce ovplyvňujú výšku dôchodku, no nie však až v takej miere ako POMB.
Príklad 2:
Druhý muž, jeho spolužiak, pracoval taký istý čas, má taký istý POMB, avšak je zapojený do kombinovaného systému. Platil rovnaké odvody, ibaže polovicu dával do Sociálnej poisťovne, polovicu do dôchodkovej správcovskej poisťovne. Aký bude mať dôchodok?
Zo Sociálnej poisťovne dostane D = 0,5 x 37 x 183,58 x 1,75 = 5 943 Sk (0,5 sme uviedli, pretože platil len polovicu z toho, čo prvý muž).
Zároveň získava peniaze aj zo životnej poisťovne. Predpokladajme, že v druhom pilieri bude mať dôchodok vyšší napríklad o 3% - zhodnotením svojich úspor
D = 5943 x 1,03 (možné percento zhodnotenia peňazí) = 6 121 Sk.
Spolu teda zinkasuje 5 943 Sk + 6 121 Sk = 12 064 Sk.
Porovnanie:
Prvý zapojený do 1. piliera teda dostal 11 886 Sk a druhý zapojený do kombinovaného systému dostal 12 064 Sk.
Ak chcete zistiť výšku vášho dôchodku presnejšie, navštívte stránku
http://www.ineko.sk/reformy2003/menu_dochodky_kalkulacka.htm (kalkulačka dokonca od vás bude požadovať očakávaný rok úmrtia:-)
Ako si zvýšiť svoj dôchodok?
* pracujte dlhšie
* zvýšte si svoj vymeriavací základ (väčšinou plat)
* zvoľte si čo najvýnosnejší fond
* zabezpečte sa aj dobrovoľne (3. pilier)
Všetci terajší študenti pôjdu do dôchodku vo veku 62 rokov
Dôchodkový vek sa postupne zvyšuje rýchlosťou 9 mesiacov za rok na 62 rokov pre mužov aj ženy. V iných krajinách je vek odchodu do dôchodku nasledovný: Belgicko - Ž 62, M 65; Francúzsko - Ž 60, M 60; Taliansko - Ž 60, M 65; Island - Ž 67, M 67. Zvýšiť vek odchodu do dôchodku je potrebné aj z demografického hľadiska, pretože populácia starne. Tento trend bude naďalej pokračovať. Podľa Prognózy vývoja obyvateľstva SR do roku 2050 "hlavnými črtami vývoja obyvateľstva SR v prvej polovici 21. storočia bude znižovanie prírastku obyvateľstva a starnutie. Prírastok obyvateľstva bude s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nejaké obdobie stagnovať. Predpokladáme, že najneskôr v priebehu 15 až 20 rokov začne obdobie trvalejšieho úbytku obyvateľstva, ktorý sa zastaví najskôr ku koncu storočia. Proces starnutia obyvateľstva sa bude v najbližších desaťročiach zrýchľovať" (INFOSTAT, november 2002). Dôchodky sú ovplyvnené počtom prispievateľov a počtom poberateľov dôchodkov. Keďže populácia starne, ubúda prispievateľov, pribúda dôchodcov. To je ďalší dôležitý fakt, ktorý ovplyvnil dôchodkovú reformu.
rokpočet prispievateľovpočet poberateľov
19953 077 3631 381 583
19963 110 2551 387 506
19973 165 3131 397 654
19983 190 7121 409 511
19992 997 7071 429 348
20002 879 4101 437 351
20012 606 4301 433 600
20022 639 2671 439 388
Ženy sa ohradzujú, že tento vek je veľmi vysoký, avšak ak má raz platiť úplná rovnoprávnosť medzi pohlaviami, musia sa dámy zmieriť aj s tmavými stránkami emancipácie. Vek sa posúva nasledovným spôsobom:
Posúvanie veku odchodu do dôchodku - ženy
rok narodeniabez detí1 dieťa2 deti3 a 4 deti5 a viac detí
1946 a skôr57 r.56 r.55 r.54 r.53 r.
194757 r. 9 m.56 r.55 r.54 r.53 r.
194858 r. 6 m.56 r. 9 m.55 r.54 r.53 r.
194959 r. 3 m.57 r. 6 m.55 r. 9 m.54 r.53 r.
195060 r.58 r. 3 m.56 r. 6 m.54 r. 9 m.53 r.
195160 r. 9 m.59 r.57 r. 3 m.55 r. 6 m.53 r. 9 m.
195261 r. 6 m.59 r. 9 m.58 r.56 r. 3 m.54 r. 6 m.
195362 r.60 r. 6 m.58 r. 9 m.57 r.55 r. 3 m.
195462 r.61 r. 3 m.59 r. 6 m.57 r. 9 m.56 r.
195562 r.62 r.60 r. 3 m.58 r. 6 m.56 r. 9 m.
195662 r.62 r.61 r.59 r. 3 m.57 r. 6 m.
195762 r.62 r.61 r. 9 m.60 r.58 r. 3 m.
195862 r.62 r.62 r.60 r. 9 m.59 r.
195962 r.62 r.62 r.61 r. 6 m.59 r. 9 m.
196062 r.62 r.62 r.62 r.60 r. 6 m.
196162 r.62 r.62 r.62 r.61 r. 3 m.
1962 a neskôr62 r.62 r.62 r.62 r.62 r.
Posúvanie veku odchodu do dôchodku - muži
rok narodeniavek odchodu do dôchodku
194360 r.
194460 r. 9 m.
194561 r. 6 m.
1946 a neskôr62 r.
Týmto vekom však nie je nikto viazaný, pretože občania si môžu vybrať ľubovoľný vek odchodu do dôchodku, čo môže byť aj oveľa skôr. Tento dôchodok sa nazýva predčasný starobný dôchodok. Musí však spĺňať 2 základné podmienky:
minimálne 10 rokov občan platil dôchodkové odvody do Sociálnej poisťovne
jeho dôchodok bude po všetkých zrážkach aspoň 1,2 násobok životného minima
Zrážky na dôchodku sú nasledovné každý mesiac, ktorý ste ešte mali pracovať sa vám od dôchodku odpočíta 0,5% z celkovej hodnoty dôchodku, čo za rok činí 6%. Ak chcete ísť do dôchodku o 10 rokov skôr, celková zrážka by bola až 60%.
Príklad:
Muž z modelovej situácie číslo 1 (viď Ako si vypočítať...) sa rozhodne ísť do dôchodku ako 52 ročný, jeho dôchodok bude nasledovný:
D = 11 886 (60% z 11 886) = 4 754 Sk, čo nie je 1,2 násobok životného minima, čiže pán nemôže odísť do dôchodku. Suma dôchodku 11 886 je predpokladaný dôchodok v 62. roku života.
Avšak tí, čo sa rozhodnú dlhšie pracovať, majú vyšší dôchodok. Namiesto 0,5% zrážky za mesiac, im dôchodok narastie o 0,5% za mesiac. Za rok je to 6%. Ak teda pán z modelovej situácie číslo 1 chce pracovať o 3 roky dlhšie, jeho dôchodok potom bude takýto:
D = 11 886 + (18% z 11 886) = 14 025 Sk
Takže pracovať dlhšie sa v konečnom dôsledku oplatí.
Materiály pripravila Zuzana TKÁČOVÁ
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.