Platy učiteľov v regionálnom školstve by mali byť od 1. júla 2005 približne o 2
"Návrh zavádza takzvaný dvojzložkový tarifný plat, pozostávajúci z pevnej tarify a percentuálneho nárastu mzdy na základe odpracovaných rokov. Prvých 16 rokov praxe sa učiteľom bude každoročne plat zvyšovať o 1 percento pôvodného platu, ďalších 16 rokov o pol percenta," povedal včera minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník.
Nárast miezd o 400 až 500 korún u učiteľov s praxou a o 1 600 korún u nastupujúcich pedagógov avizoval minister školstva Martin Fronc už minulý týždeň. Napokon učitelia dostanú viac, než bol pôvodný predpoklad.
"Je to prelom v odmeňovaní učiteľov, pričom dôraz sme kládli predovšetkým na mladých pedagógov. Potrebujeme totiž do školstva dostať novú krv, nových učiteľov ovládajúcich prácu s počítačmi, internetom a cudzie jazyky. Preto bude napríklad mzda učiteľa s ročnou praxou vyššia o 2 320 korún, ale pedagóga s 32 ročnou praxou v preddôchodkovom veku len o 810 korún," informoval Fronc.
Zo štátneho rozpočtu si táto zmena vyžiada, vrátane odvodov do poistných fondov, v priebehu druhej polovice roka 2005 spolu 666,546 milióna korún. V roku 2006 to bude okolo 1,405 miliardy a v roku 2007 približne 1,482 miliardy.
Návrh zákona určuje rozmedzie platov v 10. triede od 13 110 do 16 260 korún. Opoziční poslanci však nepovažujú zvýšenie platov za dostatočné.
Kaník a Fronc sa stále nedohodli na tom, ako a či vôbec sa budú zvyšovať sociálne štipendiá pre stredoškolákov. Zvýšiť podporu pre stredoškolákov, ktorí bývajú v internátoch alebo dochádzajú do školy vzdialenej
viac ako 50 kilometrov od ich bydliska, chce presadiť Kaník. Podľa neho je povinnosťou jeho rezortu hľadať možnosti adresnej pomoci tým, ktorí pomoc potrebujú.
Ako dodal, je prirodzené, že ak počet žiadateľov o tieto štipendiá je menší, ako sa očakávalo a keď vďaka tomu vznikla istá finančná rezerva, bude sa ministerstvo snažiť pomôcť tým, ktorí dochádzajú alebo bývajú v internátoch. Najmä preto, že im súčasná výška sociálneho štipendia nestačí. "Sme iniciatívni a navrhujeme ministerstvu školstva ďalšie zlepšenie," dodal Kaník.
Fronc však pripomína, že by napriek počiatočnému
malému záujmu stredoškolákov systém štipendií nerád menil. Má totiž skúsenosti so zmenou vyhlášky o podpore
vysokoškolákov, ktorým tiež dlhší čas trvalo, kým sa o
podporu začali hlásiť a potom ich bolo oveľa viac ako rezort predpokladal. Okrem toho sa mu zdá, že zvýšiť stredoškolské štipendiá o dvojnásobok je veľa. "Malo by to byť menej. Je to vec hľadania vhodného čísla," konštatoval Fronc.
Nárok na sociálne štipendium získali stredoškoláci v
hmotnej núdzi od júna tohto roka. Výška podpory od štátu pritom závisí od ich prospechu. Najlepších žiakov s priemerom do 2,0 čaká mesačne 1 200 korún. Stredokoškoláci s priemerom od 2,0 do 3,0 dostanú 800 korún a tí horší 600 korún.
(tasr/sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.