Grúni a v Kľaku. "Neviem čo sa tam stalo, malo by sa to objasniť. Ja som tam nebol. Strieľať a vraždiť civilistov bolo tabu. To sa nemalo stať. To sa nerobí ani vo vojne," zdôraznil včera pre slovenských novinárov obvinený exveliteľ krátko pred začiatkom ďalšieho pojednávania na mníchovskom Krajinskom súde.
Na otázku, čo si myslí o tom, že sa súdne pojednávanie v kauze masakrov civilistov v slovenských obciach začalo až teraz, teda po 60 rokoch, povedal: "Neviem skutočne, neviem, prečo až teraz. Neviem, kto to inicioval." Nižňanský je s doterajším priebehom pojednávania relatívne spokojný. Každý svedok by mal podľa jeho slov napomôcť objasniť vraždenie v spomínaných dedinách na sklonku druhej svetovej vojny.
Značne zmätočne vypovedal aj včera bývalý príslušník protipartizánskej jednotky Edelweiss a kľúčový svedok mníchovskej prokuratúry Ján Repaský. Svedok aj viackrát zmenil svoju výpoveď, či Nižňanský v Ostrom Grúni a Kľaku bol alebo nebol a či strieľal alebo nie. Rovnako menil výpoveď, či Nižňanský nosil v inkriminovaný deň pištoľ alebo samopal, z ktorého mal postrieľať najmenej 20 civilistov. Repaský si mýlil aj oblasti, kde sa mala jednotka Edelweissu na akcie v slovenských obciach pripravovať. Spomínal pritom Kremnicu aj Čiernu nad Tisou. Na otázku sudcu, čo si myslí o svojom exveliteľovi, povedal: "Čo si mám myslieť?".
Neodpovedal priamo a začal spomínať dokonca aj Alexandra Dubčeka a bývalého generála Ludvíka Svobodu. Uviedol, že Nižňanský bol v skutočnosti za masakry v roku 1962 odsúdený v neprítomnosti na trest smrti. Podľa jeho slov vtedajšie komunistické justičné orgány vyhlásili, že "Nižňanského dostanú napriek tomu, že bol v emigrácii". Pripomenul, že on si osobne odpykal 4,5-ročný trest odňatia slobody za členstvo a činy v Edelweisse. "Som presvedčená, že môj manžel takéto činy nespáchal. Určite to neurobil. To tvrdia takéto kreatúry," povedala manželka Nižňanského - Edith Nižňanská s pohľadom na Repaského v súdnej sieni.
Zdôraznila, že prvý raz sa o obvineniach svojho muža a rovnako ako aj on dozvedala až v roku 1962 z vysielania Slobodnej Európy. Nižňanský bol z tohto údajne "zrútený". O svojom manželovi vedela len, že je "utečenec" z komunistického Československa. Pripomenula, že si ho zobrala za manžela v roku 1951.
"O žiadosti advokáta Ufera prepustiť Nižňanského na slobodu rozhodnem definitívne až v piatok," povedal včera sudca Manfred Götzl. "Vo štvrtok sa pojednávať nebude, bude voľný deň," dodal ďalej mníchovský sudca, ktorý o prepustení, respektíve neprepustení Nižňanského mal rozhodnúť podľa pôvodných informácií Ufera, ako aj mníchovského súdu už včera.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.