spôsobujúcich skleníkový efekt. Tieto plyny sa používajú pri výrobe chladničiek, klimatizačných zariadení a protipožiarnych prostriedkov, informovala agentúra AFP.
Tri plyny obsahujúce fluór predstavujú len dve percentá z celkových emisií plynov v EÚ vyvolávajúcich skleníkový efekt, ale ich potenciál na globálnom otepľovaní je vyšší ako oxidu uhličitého. Brusel zastáva názor, že tieto opatrenia umožnia znížiť emisie plynov obsahujúcich fluór v rozsahu ekvivalentnom 20 miliónom ton oxidu uhličitého ročne.
Ministri schválili návrh dokumentu kvalifikovanou väčšinou. Dánsko a Rakúsko hlasovali proti. V týchto dvoch štátoch zaviedli prísnejšie národné zákony a Kodaň i Viedeň sa obávajú, že kompromis schválený v Luxemburgu ich môže ohroziť, keďže platí pravidlo o slobodnom obehu tovarov.
Problematika klimatizačných systémov v autách sa bude riešiť v inej legislatívnej úprave. V nej sa bude rátať s postupným nahradením súčasného chladiaceho plynu do roku 2011 v prípade nových automobilov a do roku 2017 v ostatných autách. O oboch dokumentoch budú rokovať a schvaľovať v druhom čítaní poslanci Európskeho parlamentu. V rámci Kjótskeho protokolu má EÚ znížiť emisie šiestich plynov vyvolávajúcich skleníkový efekt o osem percent v priebehu piatich rokov (2008-2012). Koncom roku 2002 sa emisie znížili len o 2,9 percenta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.