oslávenkyne je opradené viacerými, pre skorú jeseň charakteristickými činnosťami. Tá najaktuálnejšia sa dotýka zberu hrozna. Upozorňuje: Na svätú Teréziu nech každý hrozno oberá, lebo po nej už nepribudne cukru do vína.
Aj táto pranostika potvrdzuje poznatok predchádzajúcich generácií,že totiž okolo 15.októbra možno zažiť jednu z najpríjemnejších jesenných epizód:tereziánske babie leto.Naň čakajú s nádejou aj pestovatelia hrozna,ktorí sa spoliehajú na silu októbrového slniečka.
O tereziánskom babom lete hovoria všetky pranostické pramene a potvrdzuje ju aj pranostika o sivastých pavučinových chuchvalcoch, ktoré vidieť v prírode. Pranostika hovorí: Svätá Terézia šedivá, lúky svojím vlasom zdobieva. Ďalšia ubezpečuje, že krása v prírode je zakliata aj vo výdatnej rannej rose, keď obsahuje túto pravdu: Terézia z rosičky, narobí jagavé perličky. Na tie sa pod vplyvom ešte neveľmi zubatého slniečka mení v priebehu dňa aj srieň z prízemných mrazov. Skvostne kvapky, ako pútnici jesennou prírodou podistým radi potvrdia, bývajú nádherným doplnkom lúk a lesov, hýriacich utešenou jesennou paletou farieb.
Ďalšie tereziánske pranostiky sú menej poetické, napospol však veľmi praktické. Jedna vraví: Svätá Terézia kravy uväzuje, čo signalizuje, že pastierom sa blíži koniec sezóny. Pre gazdov bývajú meniny Terézie neklamným znakom toho, že chlad nehodno podceňovať, keďže sa vraví: O svätej Tereze mráz za nechty i po strechách lezie. Preto mnohí vidiečania práve v tento deň vsadzovali zimné, dupľované okná na chyžky.
A napokon, dnešná oslávenkyňa už definitívne odzváňa prívržencom vraj náramne liečivého chodenia bosky (najmä po huňatom lúčnom trávniku),keď upozorňuje: Na svätú Teréziu je každému obuvník blízky.
(eb)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.