pri kúpe počítača
S príchodom chladnejších dní a postupným zlacňovaním pripojenia na internet stúpa záujem našincov o kúpu nového počítača. O tom, na čo by ste mali dbať pri jeho kúpe a čoho by ste sa naopak mali vyvarovať, sme sa porozprávali s vedúcim predaja počítačového oddelenia košickej spoločnosti Saver Computers Petrom Hajduom.
IN - základnou otázkou, ktorú si musíte položiť už na začiatku je určiť to, koľko chcete investovať a na čo počítač potrebujete.
OUT - PC si síce môžete zaobstarať už od 15 000 Sk, avšak za niektoré môžete zaplatiť aj vyše 100-tisíc. Aby ste ho zbytočne nepreplatili alebo nekúpili počítač lacný, resp. pre vami najčastejšie používané aplikácie nevyhovujúci, najprv si ujasnite, čo bude vašou hlavnou pracovnou, hernou, resp. náplňou.
IN - Ak už máte vybranú kategóriu, je doležité vybrať si predajcu a komponenty, z ktorých sa bude počítač skladať. Keď s počítačmi iba začínate, odporúčam navštíviť viacerých predajcov a získať od nich cenové ponuky. Nechajte si tiež vysvetliť prečo vám predajca ponúkol práve ten komponent a nie iný.
OUT - Mnoho ľudí robí chybu, keď potrebujú "iba" bežný kancelársky počítač a kupujú si do neho špičkové procesory a grafické karty, ktoré aj tak pri nejakom prepisovaní dokumentov alebo vedení účtovníctva nikdy nevyužijú. Na kancelárske počítače stačí aj tá najlacnejšia technika a aj tá prevyšuje požiadavky bežného kancelárskeho software...
IN - Ak chcte PC využiť väčšinou na hranie, keďže napríklad váš potomok je zblázený do hier, tak je pre vás lepšie doňho investovať viac. Jediný sofware schopný využiť výkony moderných počítačov na 100% sú hry. Preto aj herné počítače patria k najvýkonnejším a samozrejme aj najdrahším.
OUT - Nenechajte sa zlákať podozrivo lacnými ponukami! Nezabúdajte že cena nie je všetko, a záleží aj od kvality komponentov a od vyladenia, ako bude konečný počítač fungovať.
IN - Pre bežných užívateľov, ktorých je z nás asi najviac, je určený tzv. multimemiálny počítač. Ide o tzv. strednú triedu zameranú na ľudí ktorý chcú využívať počítač všeobecne, ale nechcú investovať do neho veľa peňazí. Štandardom pre taký PC je procesor aspoň 2600 Mhz, operačná pamäť minimálne 256 Mb (odporúčame však 512), hard disk 80 až 120 GB, kvalitná matičná doska, 17-palcový monitor, grafická karta založená na čipe GeForce FX 5700, alebo Radeon 9600 a minimálne DVD čítačka, resp. napaľovačka. Cena takejto zostavy aj s monitorom sa pohybuje okolo 22 000 Sk, do budúcnosti však počítajte s ďalšími investíciami, keďže váš "priemerný" stroj zostarne rýchlejšie ako keby ste si teraz kúpili špičkovú výbavu.
OUT - Mnoho zákazníkov v snahe nakúpiť čo najlacnejšie si chodí vyberať PC do hypermarketov, čo nie je dvakrát šťastné. Jednak tam chýba kvalifikovaný personál, ktorý vám poradí, ale ani záručný servis nie je vždy na požadovanej úrovni. Navyše máloktorý hypermarket vám na rozdiel od špecializovaných predajní "ušije" počítačovú zostavu presne podľa vami zadaných parametrov.
IN - Skôr preferujte výrobky od firiem, o ktorých viete, že ich produkty nie sú často reklamované. Keď nemáte odkiaľ zistiť, ktoré sú to, tak sa na to informujte u predajcov. Odporúčame sa, aby ste sa informovali skôr u menších firiem.
OUT - aj s ohľadom na naše zákony nikdy nekupujte počítač bez nainštalovaného operačného systému. V obchode sa preto nezabudnite spýtať, či vám predajca doňho nainštaloval platený Windows (najlepšie XP Professional) alebo bezplatný Linux.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.