i kultúrnu úroveň.
Pre skúsených, bontónovo dobre pripravených ľudí je rozhovor najúčinnejším spôsobom ako urobiť dojem. V rozhovore možno excelovať, no stačí malé slovné zaváhanie a zo slušniaka je neokrôchanec. Kto v etikete nechce ostať na úrovni pterodaktyla vie, že v rozhovore sú vždy naporúdzi slovíčka, ktorými skúsený spoločenský borec doslova čaruje. Dnes už aj škôlkari vedia, že k najzákladnejšiemu arzenálu dobre vychovaného človeka patria najmä dve slovká: prosím a ďakujem. K nim sa priraďujú aj ďalšie čarovné slová: prepáčte, ľutujem, buďte taký láskavý, dovoľte, s radosťou a iné. S týmto slovným arzenálom sa možno všade presviedčať, že zdvorilá a vhodne použitá veta doslova čaruje.
Nie je ťažké naučiť sa niekoľko veľmi užitočných "čarovných viet" a používať ich. Treba, aby nám prešli do slovnej zásoby a do krvi, potom budeme s ich pomocou hviezdiť vždy a všade.
Popri tom treba pri rozhovore dodržiavať aj ďalšie dôležité zásady. Ak s niekým hovoríme, nie je slušné skákať si do reči. Ak slušniak náhodou začne hovoriť súbežne s iným, okamžite sa ospravdelní a použije čarovnú vetu: prepášte, až po vás. *Nenáležité je, aby sme pri rozhovore s niekým pozerali nervózne na hodinky, na dvere, v prípade nezáujmu z okna. Ak niekto s nami nesúhlasí, netreba sa urážať ani čertiť ale povedať napr.: vidím,že vás nepresvedčím. Alebo: zdá sa,že naša témy si vyžaduje dlhší čas na diskusiu a podobne.
Slušniak do rozhovoru nikdy nezaradí vulgarizmy, urážky a nevychá všetko, čo by partnera mohlo akokoľvek uraziť.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.